Akıllı Telefonlar 23 ARALIK 2014 / 15:29

LG G3 Beat inceleme

G3 ile oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşan LG, G3’ün küçük modeli Beat ile benzer bir başarı yakalamayı amaçlıyor. Fiziksel açıdan G3’e oldukça benzeyen Beat, donanım olarak G3’ün gerisinde kalıyor. LG G3 Beat’ün detaylı incelemesi yazının devamında.Üst segmentte yer alan telefonlara çok fazla para ödemek istemeyen ve “işimi görsün yeter” diyen tüketicilere hitap eden LG G3 Beat, fiziksel özellikleri bakımından kullanıcıların beğenisini fazlasıyla karşılayacak türden bir telefon. 2014’ün en başarılı telefonları arasında yer alan G3 ile neredeyse aynı dış görünüşe sahip cihaz, amiral gemisi G3’e göre biraz daha küçük. 5 inçlik telefon, kavisli yapısıyla oldukça ergonomik bir yapıya sahip olmasına karşın, arka kapakta kullanılan plastik malzemenin uzun süreli telefon konuşmalarında ısınmasıyla kullanıcısının canını sıkabiliyor.

LG G3 Beat, G3’te olduğu gibi arka panelinde yer alan bir düğmeye sahip. İlk etapta diğer Android cihazlarda yan panelde yer alan düğmeleri arasak da, kısa sürede alışılan arka panel düğmesinin oldukça kullanışlı olduğu sonucuna vardık.

LG’nin diğer üst segment telefonlarında da yer verdiği IPS LCD teknolojisi, G3 Beat’in ekranında da kendisine yer buluyor. Görüntü kalitesi ve hızlı tepkime süresi ile artı puan alan ekran, kısa sürede kir tutan ekranıyla maalesef sınıfta kalıyor. Ekranın eksi yönlerinden biri de, parlaıklığın otomatik olarak ayarlanmaması. Ortam sensörüne sahip olmayan G3 Beat, kullanıcılarının her girdikleri ortamda ekran parlaklığını yeniden ayarlamalarına neden oluyor. Ortalama bir parlaklık değeri ayarlamanın da zor olduğunu göz önünde bulundursak, telefona bu yönden eksi puan veriyoruz.Günlük kullanım için ideal

1.2GHz'te çalışan dört çekirdekli Snapdragon 400 işlemciyle gelen LG G3 Beat, 1 GB RAM’le destekleniyor. Orta segment için bile oldukça düşük olan RAM, “işimi görsün, yeter” diyen kullanıcılar için yeterli olsa da, çok fazla uygulama kullanan ve oyun oynayan kullanıcılar için yetersiz kalıyor. Antutu testinden 17478 alan, Geekbench 3 hız testinde ise 1170 puan alan telefon, günlük kullanım için oldukça yeterli değerler sunuyor. Buna karşın, yüksek performans isteyen oyunlarda çok kısa sürede ısınma ve yavaşlama yaşayan cihaz, bu konuda kullanıcılarını biraz olsun üzebilir.

Batarya konusunda sınıfı geçen LG G3 Beat, 2540 mAh kapasiteli piliyle kullanıcılarının tam gün telefonlarını kullanabilmelerine imkan tanıyor. Ekran yüzde 100 parlaklıkla kullanıldığında 10 saate yakın video izleme süresi sunarken, GPS ile sürekli kullanıldığında 8 saat gibi oldukça verimli bir kullanım imkanı tanıyor. Bütün özellikler kapalı olduğunda ise 1,5 güne yakın bir süre telefonu kullanabilmek mümkün. Telefon kutusundan çıkan şarj cihazıyla 2 saat gibi bir sürede şarj olabiliyor. Daha yüksek amper değerine sahip bir şarj cihazıyla bu süreyi kısaltmanın mümkün olduğunu da eklemek gerek.Verimli arka kamera, verimsiz ön kamera

8 megapiksellik LED flaşlı bir kameraya sahip LG G3 Beat, lazerli odaklanma özelliği ile öne çıkıyor. Fotoğraf çekerken odaklanılan nesnenin ne kadar uzakta olduğunu ölçebilen telefon, bu sayede rakiplerinden çok daha hızlı sürede odaklanabiliyor. Bu noktada kendi segmentindeki cihazlara göre öne çıkan cihaz, kameranın yavaş açılması ve fotoğraf çekerken yaşanan bekleme süreleriyle rakiplerinin gerisinde kalıyor. Çekilen fotoğrafların renkleri “yeterince” kaliteli olsa da, detayların ancak yüksek ışıklı ortamlarda verimli olduğunu görüyoruz. Yine de telefonun kamerasının oldukça kullanışlı olduğunu belirtmek gerek.

Buna karşın telefonun ön kamerası için aynı şeyleri söylemek pek de mümkün değil. 1.3 megapiksellik ön kameraya sahip telefon, birçok denemeye karşın çok da iyi sonuçlar veremedi.

Sonuç: LG G3 Beat, 1000 liralık fiyatı ve sunduğu özelliklerle iyi bir fiyat-performans dengesi kurmayı başarmış. Buna karşın LG’nin donanım bakımından biraz cimri davrandığını da belirtmek gerek. Artıları ve eksileri teraziye koyduğumuzda, kullanıcıların rahatlıkla kullanabilecekleri bir cihaz olarak öne çıkıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun