Akıllı Telefonlar 24 TEMMUZ 2015 / 15:30

LG bükülebilir OLED ekrana 1 milyar dolar yatırım yapıyor

Dünyanın en büyük panel üreticilerinden LG, esnek OLED ekranlar için kolları sıvadı.

LCD ve OLED panel üretiminde Samsung ile büyük bir yarış içerisinde olan LG, bükülebilir OLED teknolojisi için yepyeni bir fabrika hazırlıyor. Güney Kore'nin Gumi kentinde yer alacak OLED fabrikası, LG'ye 908 milyon dolara mal olacak. Fabrikanın açılışının 2017'de gerçekleşmesi planlanıyor.LG, G Flex ve G Flex 2 akıllı telefonlarında bükülebilir OLED ekranlarını sergilemişti. Gerçek anlamda "esneyebilir" olmasa da üretim esnasında eğimlendirilerek kullanılan OLED ekranlar, Samsung'un Edge serisi akıllı telefonlarında yer alıyor. Bükülebilir / bükülmüş OLED ekranlar henüz akıllı telefonlarda işlev kazanabilmiş değiller. Daha çok kozmetik amaçlı kullanılıyor. Samsung Galaxy Gear S akıllı saat modelinde ise bükülebilir OLED ekran, daha mantıklı bir şekilde kullanılarak teknoloji meraklılarının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Televizyonlar tarafına baktığımızda ise hali hazırda satışta bulunan çok sayıda "Curved" model bulunduğunu görüyoruz.

Eğimli OLED ekranlar, yakın bir gelecekte otomotiv sektöründe de önemli bir konuma yerleşecek. Hali hazırda kendine geniş bir kullanım alanı bulabilen OLED ekranlar, ileride muhtemelen her yerde kullanılıyor olacak.

Bakalım bu yatırımla beraber ile Samsung ile OLED rekabeti ne şekilde yol alacak...
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun