Akıllı Telefonlar 30 MART 2016 / 11:51

Kalitesiz USB Type-C kabloları tehlike saçıyor

USB Type-C kablolarının test edilmesinde çalışan bir Google mühendisinin Chromebook'unun yanması sonucunda Amazon, kalitesiz kabloların satışını yasaklama kararı aldı.

Henüz sadece birkaç cihazda bulunan ve bu sene sonunda çıkacak olan yeni akıllı telefonlarla beraber yaygınlaşması beklenen USB Type-C, bizlere pek çok yenilik getirecek. Veri aktarım hızlarının artırılması en büyük avantajlarından biriyken, gerçek anlamda hızlı şarjı da bu kablolarla gerçekleştirebileceğiz. Fakat bu bağlantı tipinin bu kadar yetenekli olması, belli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Artan voltaj ve hızlanan veri akışı, kalitesiz kabloların yarattığı tehlikeyi de artırıyor.

Google'ın USB Type-C kablolarını test etmekle görevlendirdiği Benson Leung isimli mühendisi, aylardır kabloları profesyonel olarak inceleyerek Amazon'da incelemeler yazıyordu. Oldukça hayırlı bir iş üzerine çalışmakta olan Leung, SurjTech 3M isimli USB Type-C kablosunu kullanmaya çalıştığı sırada Chromebook Pixel'ı yandı. Kabloyu inceleyen Leung, içindeki kablo bağlantılarının bile yanlış bağlandığını belirtti. Kabloda kullanılan dirençin yanlış olduğunu ve üstüne ters takıldığını da söyleyen Leung, yüksek hızlı veri aktarımını sağlayan TX / RX bağlantıları için gereken kabloların bağlanmadığını belirtti.

Anlaşılan USB Type-C'lerin ilk serilerinden satın alırken ucuzuna kaçmamak gerekiyor.