Akıllı Telefonlar 11 EYLÜL 2013 / 09:40

İşte parmak izi okuyuculu iPhone 5S

Apple'ın yeni telefonu, hiçbir tasarım değişikliği olmadan, parmak izi okuyucusuyla gündeme oturdu.Apple’ın Steve Jobs’ın ardından neler yapacağı her zaman merak edildi. Şirketin CEO’su Tim Cook’un iPhone 5’in ardından çıkaracağı telefon sonunda karşımıza çıktı. Apple hem iPhone 5’in daha gelişmiş hem de daha ucuz olan sürümünü piyasaya sundu.

Parmak izi okuyucu Touch ID

Apple dün iki telefon tanıttı ancak ilk olarak iPhone 5S’ten başlayalım. Apple’ın yeni telefonunda tasarım olarak pek de değişikliğe gittiği söylenemez. Telefonun en ilgi çekici özelliği parmak izi algılayıcısı bulunması. Touch ID adı verilen teknolojiyi iPhone’larda alışık olduğumuz, ön yüzündeki tek tuşa yerleştirmiş. “Home” butonunda yer alan bu parmak izi okuyucusu telefonun kilidini açmanın yanı sıra iTunes üzerinden yapacağınız alışverişlerde de kimlik bilginiz olarak kullanılabiliyor. 360 derece parmak izini algılayabilen algılayıcının üzerinde bulunduğu butonun safir kristalden olduğu açıklandı.Tabii en büyük endişelerin başında güvenlik geliyor. Zira NSA skandalıyla Apple’a güvenin oldukça zayıfladığı biliniyor. Apple kullanıcıların parmak izini sunucularına ya da iCloud’a taşımayacağını açıkladı. Ancak iTunes üzerinde satın alınacak bir ürün sırasında kimliklendirmeyi yaparken çevrimdışı çalışması düşük bir olasılık gibi görünüyor. Kişisel tavsiyem, artık parmak izimizi de Apple ile paylaşmayalım.

Donanım

iPhone 5S yine 4 inçlik ekranı ve 1136’ya 640 çözünürlükle karşımıza çıktı. Apple, iPhone 5S’in gümüş, kurşuni ve altın renginde olacağını açıkladı. Ayrıca telefonun şampanya rengi de satışa sunulacak.

Apple, iPhone 5’te yer alan A6 işlemcisinin yerine A7 işlemci kullandı. Bu işlemci dünyadaki ilk 64 bit yongaya sahip mobil işlemci olma özelliğini taşıyor. Apple’ın verdiği bilgilere göre, iPhone 5’ten iki kat daha hızlı olan 5S, biraz daha geniş sensör alanı bulunan kamerasıyla geldi. Kameranın flaşı ise iki LED ile güçlendirilmiş. Bu yapı dünyada ilk kez kullanılmıyor. Kamera ile iki saniyede 20 fotoğraf çekilebiliyor ve video modunda 720p ile saniyede 120 kare yakalanabiliyor.İşletim sistemi

iPhone 5, iOS 7 yüklenmiş olarak geliyor. 64 bit işlemciye özel olarak tasarlanan işletim sistemi, hareket kontrolü, yenilenmiş kontrol merkezi, AirDrop doya paylaşımı ve yeni kamera uygulamasıyla karşımıza çıkıyor. Tim Cook’un açıklamasına göre, yazılım ekibi telefonun çıkış tarihine işletim sistemini geliştirmek için çok çabaladı.

Ne kadar olacak?

Tabii telefonun Türkiye’ye ne kadar fiyatla geleceği bilinmiyor ancak ABD’de 13 Eylül’de piyasaya sürülecek cihaz, 2 yıllık kontrat karşılığında 16GB için 200 dolara, 32 GB için 300 dolara ve 64 GB için 400 dolara alıcı bulacak. Dünyada sadece Britanya, Almanya, Japonya, Singapur, Avustralya, Kanada, Fransa, Hong Kong, Porto Riko ve Çin aynı gün önsiparişle telefona 20 Eylül’de sahip olabilecek. Yıl sonuna kadar cihazın Türkiye’de de satışa sunulması bekleniyor.

Detaylar için http://www.apple.com/iphone-5s/ adresini kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : apple apple 5S iPhone 5s
YORUMLAR
yeni dünya 11 EYLÜL 2013 / 19:25 0 0
amaç da bu değilmi?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun