Akıllı Telefonlar 03 MART 2016 / 11:59

İş yeriniz iPad veya iPhone mu verdi? Dikkatli olun!

iOS 9.3 ile beraber iş yerleri tarafından verilen iPhone'lar, yöneticiler tarafından çok daha detaylı bir şekilde kontrol edilebilecek.

Günümüzde pek çok büyük ve kurumsal iş yeri, çalışanlarına iş verimliliğini artırmak için akıllı telefon veya tablet veriyor. Bu akıllı telefonlar ve tabletler genellikle IT elemanları tarafından kontrol edilebilir durumda oluyorlar. Herhangi bir yönetici tarafından istendiği takdirde cihazla ilgili pek çok şeye müdahele edilebildiği gibi çeşitli bilgiler de alınabiliyor. Apple, yeni iOS 9.3 güncellemesiyle beraber adminlere verilen müdahale imkanlarını artırıyor. Böylece iOS cihazları, daha fazla kurum tarafından "çalışan cihazı" olarak tercih edilecektir.

Diğer taraftan kurumlar, akıllı cihazlarla oluşabilecek tehditlerin de önünü kesmeye çalışıyorlar. Bu tehditler ağ üzerinden yayılma potansiyeli bulunan virüsler olabileceği gibi bilgilerin sızdırılmasını sağlayabilecek herhangi bir mobil uygulama da olabilir. Bu yüzden şirketler, kurum içi akıllı cihaz dağıtımı yaparken pek çok kısıtlama getirerek kontrolü elinde tutmak istiyor. Apple da kurumlara ait cihazlarda kurumların daha fazla kontrolünün bulunması için çeşitli iyileştirmeler yapıyor.

iOS 9.3 ile birlikte kurumların kontrolündeki iOS cihazlarının ana sayfalarındaki uygulamaların sıralamaları kurum tarafından ayarlanabilecek, gizlenebilecek. Böylece iş ile ilgili uygulamaların ana Home tuşuna basıldığı anda ulaşılabilmesi sağlanacak. Diğer taraftan belli başlı uygulamaların bu telefonlara yüklenmesi engellenebilecek. Ayrıca uygulama bildirimleriyle ilgili de çeşitli düzenlemeler yapılabilecek. Bildirimler tarafında yapılacak değişiklikler, çalışanın iş ile ilgili bildirimleri gözünden kaçırma ihtimalinin düşmesi için yapılıyor; alakasız bir uygulamadan gelen onlarca bildirim arasında iş ile alaklı bildirimlerin kaynamaması hedefleniyor.

Tüm bunların yanında iOS 9.3 ile beraber kilit ekranında "Bu iPhone kurum tarafından yönetilmektedir" mesajı çıkacak. Ayarlar menüsünde "Hakkında" başlığı altında ise yöneticinin cihazın internet trafiğini kontrol edip konumunu görebileceği de belirtiliyor.

iOS 9.3 yakın bir zamanda Apple cihazlara sunulması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun