Akıllı Telefonlar 25 KASIM 2015 / 11:31

iPhone'larda Samsung OLED ekranlar kullanılabilir

Apple'ın mobil cihazlarında kullandığı IPS ekranlardan vazgeçip, Samsung OLED ekranlara terfi edeceği konuşuluyor.

Neredeyse Samsung'un tekelinde olan OLED ekranları, çoğunlukla üst seviye Galaxy modellerinde görüyoruz. Gerek kavisli, gerek düz olarak kullanılan bu ekranlar, günümüzün son kullanıcıya ulaşan en kaliteli ekranları olarak gösteriliyor. Zira bu ekranlar LCD - IPS ekranlar gibi arkadaki beyaz renkteki ışığa optik ilüzyonlar uygulanarak renklendirilmesi mantığıyla çalışmıyor. Her bir piksel, 3 farklı LED ışık ile gerçek anlamda renklendirilerek görüntü oluşturuluyor. Dolayısıyla istenmeyen pikseller tamamen kapatılarak gerçek siyah da elde edilebiliyor. Apple, mobil cihazlarında IPS ekran kullanıyor. IPS ekranlar ufak bir basınçla beraber görüntüde bozulmalara sebep olurken, siyahı da gerçek anlamda siyah olarak veremiyor.

Samsung Display'den bir yetkiliden çıktığı söylenen söylentiye göre gelecekteki iPhone'lar büyük ihtimalle Samsung tarafından üretilen OLED ekranları kullanıyor olacak. Sözün sahibi Samsung yetkilisi, ekranın 2018 model iPhone'lar tarafından kullanılacağını tahmin ettiğini belirtiyor.

Apple, güncel mobil cihazlarında büyük oranda LG'nin IPS panel ekranlarını kullanıyor. 300 ppi sınırını çok geçmemeye gayret eden Apple'ın yeni OLED ekranlarda nasıl bir piksel sıklığına geçiş yapacağı merak konusu. Zira OLED ekranların en büyük dezavantajı, düşük çözünürlükte piksellerin IPS'ten daha fazla dikkat çekiyor olması.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun