Akıllı Telefonlar 15 TEMMUZ 2014 / 15:22

iPhone konum izleme fonksiyonuyla bir tehdit mi oluşturuyor?

Çin devlet yayın kuruluşu, iPhone’un konum izleme uygulamasını devlet sırlarını ifşa edebilecek bir tehdit olarak görüyor.Apple, Çin devlet yayın kuruluşunun iPhone’un konum izleme fonksiyonunun ulusal güvenlik tehditi teşkil ettiği iddialarını yalanladı. Apple, Çince internet sitesinde şirketin, ürün veya hizmetlerinde herhangi bir arka kapı oluşturmak için hiçbir ülkenin devlet kurumuyla çalışmadığını belirtti.

Apple ayrıca, “Biz hiçbir zaman sunucularımıza erişime izin vermedik. Asla da vermeyeceğiz. Bu konuyu çok önemsiyoruz” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti üniversitesinde çevrimiçi güvenlik enstitüsü başkanı Ma Ding, Çin Merkez Televizyonu arayıcılığıyla, iPhone’ların konum fonksiyonlarının veri toplayabileceğini ve devlet sırlarını açığa çıkarabileceğini söyledi.

iPhone’un “frequent locations” izleme fonksiyonu, trafikten kaçınmak için yol tarifi almak ya da kullanıcının sık sık ziyaret ettiği yerleri kaydetmek için kullanılıyor. Bu fonksiyon, IOS 7 yazılım güncellemesi ile tanıtıldı ve kapatılabiliyor. Apple, kişisel konum verilerinin sadece akıllı telefonunuzda saklandığını ve kullanıcı şifresiyle korunduğunu, verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmadığını söylüyor.

 
ETİKETLER : akıllı telefon iPhone