Akıllı Telefonlar 15 TEMMUZ 2014 / 15:22

iPhone konum izleme fonksiyonuyla bir tehdit mi oluşturuyor?

Çin devlet yayın kuruluşu, iPhone’un konum izleme uygulamasını devlet sırlarını ifşa edebilecek bir tehdit olarak görüyor.Apple, Çin devlet yayın kuruluşunun iPhone’un konum izleme fonksiyonunun ulusal güvenlik tehditi teşkil ettiği iddialarını yalanladı. Apple, Çince internet sitesinde şirketin, ürün veya hizmetlerinde herhangi bir arka kapı oluşturmak için hiçbir ülkenin devlet kurumuyla çalışmadığını belirtti.

Apple ayrıca, “Biz hiçbir zaman sunucularımıza erişime izin vermedik. Asla da vermeyeceğiz. Bu konuyu çok önemsiyoruz” dedi.

Çin Halk Cumhuriyeti üniversitesinde çevrimiçi güvenlik enstitüsü başkanı Ma Ding, Çin Merkez Televizyonu arayıcılığıyla, iPhone’ların konum fonksiyonlarının veri toplayabileceğini ve devlet sırlarını açığa çıkarabileceğini söyledi.

iPhone’un “frequent locations” izleme fonksiyonu, trafikten kaçınmak için yol tarifi almak ya da kullanıcının sık sık ziyaret ettiği yerleri kaydetmek için kullanılıyor. Bu fonksiyon, IOS 7 yazılım güncellemesi ile tanıtıldı ve kapatılabiliyor. Apple, kişisel konum verilerinin sadece akıllı telefonunuzda saklandığını ve kullanıcı şifresiyle korunduğunu, verilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmadığını söylüyor.

 
ETİKETLER : akıllı telefon iPhone
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun