Akıllı Telefonlar 15 OCAK 2016 / 12:24

iPhone 6S AnTuTu'da fark attı

AnTuTu 6.0 ile beraber değişen test algoritması sonuçları etkilerken, bu işten en faydalı çıkan telefon iPhone 6S oldu.

Akıllı telefonlar için geçerli bir test uygulaması olan AnTuTu, 6. sürümü ile beraber yaptığı değişiklikler ile GPU performansını biraz daha ön plana çıkardı. Hem iOS hem de Android'de kullanılabilen bu uygulamanın iOS sürümüne de gelen güncelleme, performans konusunda Apple cihazların ne durumda olduğunu da gözler önüne seriyor.

AnTuTu'nun yeni sürümüyle beraber GPU performansına daha fazla ağırlık veren bir test haline geldiği söyleniyor. Zaten baktığımızda CPU performansının artık çoğu akıllı telefon için pek de önemi kalmadığını, hali hazırda tüm CPU ağırlıklı uygulamaların rahatlıkla çalışabildiğini görüyoruz. Fakat GPU tarafında durumlar öyle değil. Her geçen gün daha yüksek grafik kalitesine sahip oyunlar çıkıyor ve çözünürlük artıyor. GPU, masaüstü bilgisayarlarda bile hala doyuma ulaşmadı ki akıllı telefonlarda ulaşsın...Gelelim test sonuçlarına. AnTuTu testi uygulanan en güçlü Android akıllı telefon Huawei Mate 8. 92.746 puan alan Mate 8, HiSilicon Kirin 950 çipsetini, 3 veya 4 GB RAM ile ve 1080p ekranla kullanıyor. Diğer Android telefonlar ise 86.214 puandan geriye doğru gidiyor. Samsung Galaxy S6 Edge+ ise 82.087 puan alabiliyor. iPhone ise çok ezici bir üstünlükle 132.620 puana ulaşmayı başarmış.

Sonuçlar hakkında konuşmak gerekirse, Apple'ın yıllardır izlediği politikanın (en azından yazılım tarafında) doğru olduğunu söyleyebiliriz. Zira Apple, çok uzun bir süredir sadece 2 çekirdekli ve düşük saat hızında çalışan işlemcilerden, üstün yazılım optimizasyonu sayesinde inanılmaz performans sağlayabiliyor. GPU tarafında ise şirketin "kesenin ağzını açtığını" hepimiz biliyoruz. Uzunca bir süredir telefonlarında en iyi mobil GPU'ları kullanıyorlar. Üstelik kullandıkları çözünürlük de göze batmayacak kadar yüksek, performansı baltalamayacak kadar düşük. Android tarafı 4K ekran kovalarken Apple'ın 330 ppi seviyesini korumaya çalışmasının böyle de olumlu sonuçları var tabii.

Evet, Apple'ın pek çok kısıtlamaları var. Evet, Apple'ın son dönemde tasarımları kötü. Evet, Apple çok pahalı. Ama şunu kabul etmek gerekir ki yazılım ve optimizasyon tarafında Apple hala 1 numara. 2 çekirdekli, 2 GB RAM'li telefonuyla 8 çekirdekli, 4 GB RAM'li akıllı telefonlara kök söktürüyor olması gerçekten büyük bir başarı.

Apple'ın "Artık 4 çekirdeğe geçebiliriz" dediği gün nasıl bir performans farkı yaratacağını da merakla beklemekteyiz. iPhone 4'ten iPhone 4S'e geçişte ilk çekirdek sayısı sıçramasını yapan (tek çekirdekten 2 çekirdeğe) Apple, bu iki telefonun performansları arasında gerçek anlamda bir "uçurum" olmasına sebep olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun