Akıllı Telefonlar 16 KASIM 2015 / 10:03

Huawei 5 dakikada yarısı dolan batarya hazırladı

Firmaların batarya konusundaki çalışmaları sürüyor. Huawei'nin yeni batarya prototipleri şarj süresinin kısalığıyla dikkat çekiyor.

Akıllı telefonlardaki batarya sıkıntısı hala devam ediyor. Firmalar birbirinden hızlı şarj olabilen bataryalı telefonları piyasaya çıkarmış olsalar da henüz problemi tümüyle ortadan kaldırabilecek kadar hızlı şarj olabilen bir batarya yok. Çinli teknoloji devi Huawei, akıllı telefonlarında kullanmak üzere, şarj hızı çok yüksek bataryalar hazırlamaya başladı.

Huawei'nin yeni batarya prototiplerinden ilki 3000 mAh gücünde. Bu batarya, 5 dakika içerisinde %48 şarj olabiliyor. Günümüz telefonlarında ise bu süre yaklaşık 25 - 30 dakika civarında. Firmanın bir diğer prototipi ise 2 dakikada %68 şarj olabiliyor. 600 mAh kapasiteli bu bataryanın henüz mantıklı boyutlarda olmadığı belirtiliyor.Çok sayıda firma, yıllardır bataryaları geliştirmek için büyük çaba sarfediyor. Yaklaşık 3 - 4 yıldır bu tip prototiplerin üzerinde çalışıldığından bahsediyoruz. Fakat henüz bu teknolojilerin hiçbiri son kullanıcılara ulaşmış değil. Umuyoruz Huawei kısa sürede yeni teknolojisini yeterince geliştirip son kullanıcılara sunacak hale getirir. Bir batarya gelişimi için 5 sene daha beklemek istemiyoruz.