Akıllı Telefonlar 28 MAYIS 2015 / 09:25

General Mobile 4G inceleme

General Mobile’ın giriş seviyesine Discovery ile uygulamaya başladığı baskı, 4G modeli ile devam ediyor.

Her ne kadar akıllı telefon piyasasında amiral gemileri ön plana çıkıyor olsa da büyük bir kesim giriş seviyesi akıllı telefonları tercih ediyor. Apple’ın giriş seviyesi bir akıllı telefonu bulunmuyor. Android tarafına baktığımızda ise kısa sürede kullanılmaz hale gelen, performansı düşen ve güncellemelerden mahrum kalan, hatta güvenlik konusunda kafamızda soru işareti bırakan modellerle karşılaşıyoruz. Giriş seviyesindeki bu açık sebebiyle pek çok insan Microsoft’un uygun fiyatlı Windows Phone modellerine dönmüş durumda. Zira –şimdilik- en stabil ve en güncel akıllı telefonlar Microsoft’ta.Google, giriş seviyesinde karşısına düzgün bir rakip gelmesi sebebiyle nihayet uygun fiyatlı akıllı telefonlarındaki sorunlara çözüm getirme yoluna girdi: Android One.

Nedir bu Android One?

Android One, Google’ın giriş seviyesindeki problemleri çözüp, çok stabil bir hale gelmesini hedefleyen bir program. İçerik olarak Nexus programına benziyor diyebiliriz. Giriş seviyesi telefonlar, hem maliyetin düşürülmesi hem de güncellemelerden sonuna kadar faydalanabilmesi amacıyla yazılımlarını direkt olarak Google’dan alacaklar. Nexus’ler gibi safkan Android olacağını söyleyebiliriz fakat üreticiler, istedikleri takdirde telefon içerisine ekstra uygulamalar da getirebilecekler. Güncellemeler Nexus’lerle beraber hızlı bir şekilde alınabilecek. Kulağa hoş geliyor, değil mi?General Mobile 4G de Android One kapsamına alınan bir akıllı telefon. Güncellemeleri direkt olarak Google’dan alıyor ve almaya devam edecek. Şimdi bu telefonu biraz yakından tanıyalım.

Tasarımı oldukça başarılı

4G, sade tasarımına rağmen oldukça şık görünen bir telefon. Açıkçası elinize aldığınızda bu telefona “699 TL’lik telefon” demezsiniz. Ön yüzeyi tamamen Gorilla Glass kaplıyken, eğimli arka yüzeyinde deri görünümünde plastik bir kapak yer alıyor. Giriş seviyesi Android telefonların çoğunda bulunan “fazlasıyla geniş çerçeve” problemi bu telefonda yok. Ön yüzeyin büyük bir bölümü 5 inçlik ekrana ayrılmış.Ürünün 5 inçlik ekranı, 1280 x 720 piksel çözünürlük sağlıyor. Piksel yoğunluğu 293 ppi ki yıllardır 300 – 330 ppi seviyesinin en yüksek performans / görsel kalite oranını verdiğini söyleyip dururum. Günümüz telefonlarında kullanılan Full HD ve üzeri çözünürlükler gereksiz yere kaynak tüketimine sebep oluyor. Ekranın renk kalitesi son derece yüksek; her açıdan net bir şekilde görülebilen IPS panel kullanıyor.Gelelim donanıma…

General Mobile 4G, içerisinde 4 çekirdekli Snapdragon 8916 çipset barındırıyor. 64 bit desteği bulunan bu çipsete 2 GB RAM ve 16 GB dahili hafıza birimi eşlik ediyor. Dahili hafızanın yetersiz kalması durumunda microSD kart takviyesi de yapabiliyoruz.Her ne kadar ürünün donanımı “müthiş” olmasa bile güncel oyunların neredeyse tamamını akıcı bir şekilde oynamak mümkün. Arayüz performansı ise beklenenin bir hayli üzerinde. Tüm komutlara anında tepki verebiliyor. Günümüzdeki bazı amiral gemisi akıllı telefonları bile içerisinde bulunan çerçöp uygulamalar ve aşırı yüksek çözünürlüklü ekranları yüzünden General Mobile 4G kadar hızlı tepki veremiyorlar. Bu telefonu büyük bir keyifle kullandığımı söyleyebilirim.Android 5.1.1 işletim sistemi

Henüz pek çok firma Android 5.0’a bile geçiş sağlayamamışken 700 TL’lik bu telefon, Android 5.1.1 işletim sistemini kullanıyor. Bundan sonra çıkacak güncellemeleri de çok kısa bir süre içerisinde alabilecek. Ucuz telefonların aksine son derece stabil çalışıyor. Henüz hiçbir “Maalesef XXX uygulaması durdu” mesajıyla karşılaşmadım, sorun yaşamadım.Uygulamaların tamamı Google Nexus telefonlarda kullanılan uygulamalar.  Bunların üzerine General Mobile, GM Asistan ve StoreOID isimli işe yarar iki uygulama eklemiş. GM Asistan cihazın bakımıyla ilgili çeşitli işlevler sunarken StoreOID, Android’e yeni giriş yapanlar için en önemli uygulamaları (Facebook, Whatsapp vs.) görüntüleyerek Google Play’den indirilmesini sağlıyor.

Ortalama bir kamera

4G’nin arka tarafında 13 megapiksellik, çift LED flaşlı bir kamera yer alıyor. Kamera tahmin edeceğiniz üzere çok iyi bir kamera değil. Fakat iş görür nitelikte. Full HD video çekebilen bu kameraya ön tarafında yer alan 5 megapiksellik Selfie kamerası eşlik ediyor. Ön kamera, beklenenden iyi sonuçlar elde edebiliyor.Kamerayla ilgili tek şikayetim arayüzüyle ilgili olacak. General Mobile, Google’ın kendi kamera arayüzünü kullanıyor ve bu arayüz gerçekten kötü. Mağazada daha iyi kamera uygulamaları bulabileceğinizden eminim.

Batarya ömrü: 1 buçuk günGeneral Mobile 4G, içerisinde 2500 mAh batarya bulunduruyor. Bu batarya ile standart kullanımda 4G’yi yaklaşık 1 buçuk gün boyunca kullanabiliyoruz. İşin içerisine oyun girdiği zaman bu süre elbette ki düşüyor.

Son söz                            

Bu telefon, şu anda 700 TL’ye alınabilecek en iyi akıllı telefonlardan biri olabilir. Ucuz bir telefon olduğunu hissettirmeyecek kadar hızlı olması en büyük avantajı. Göze çarpan tek olumsuz yönü ise kamera arayüzü. Kamera arayüzünü de Google Play üzerinden değiştirebildiğimize göre bu telefonu gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun