Akıllı Telefonlar 05 NİSAN 2013 / 10:08

Facebook mobil alandaki en büyük adımını attı: Facebook Home

Geleceğin mobil cihazlarda olduğuna inanan Facebook, Android telefonların ana sayfalarını ele geçirdiği “Home” uygulamasını tanıttı.Uzun süredir Facebook’un mobil alanda atacağı adım bekleniyordu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, “Home” uygulaması sayesinde Android telefonların sosyal telefonlara dönüşmesi hedefleniyor.

Hemen akıldaki sorulara cevap verelim. Facebook Home, bir işletim sistemi ya da bir telefon değil. Ayrıca sıradan bir uygulama da değil. Kısaca, gün içerisinde sıkça göz atılan tuş kilit ekranı ve masaüstüne yerleşen bir sosyal platform. Facebook’taki verilerin de gelmesiyle daha fazla kişiselleştirilebilen ekranlarda Facebook bildirimleri her an göz önünde olacak.

Facebook bu sayede “mobil platformlarda reklam gösterme” hedefinde çok önemli bir adım atmış oldu. Telefonların ana sayfasına yerleşen uygulamasında Facebook, reklamlarını da gösterebilecek. Hem de sadece sıradan reklamlar değil, kişiselleştirilmiş, hedefli reklamlarla “yüksek gelir kazandıracak” fırsatlar doğacak.Facebook’un milyarlarca mobil kullanıcıya ulaşmak için iş modelini geliştirmesi oldukça doğal. Şirketin sıfırdan bir telefon üreterek Android, Windows Phone ve iOS ile rekabete girmesi hem maliyet hem de zaman açısından gereksiz görünüyor. Bunun yerine şirket, halihazırda yer alan milyonlarca Android kullanıcısını hedefleyerek ana sayfalarına yerleşmeyi ve mobil alanda kendini geliştirmeyi hedefliyor.

Zuckerberg akıllı telefonları ele geçiriyor

Facebook’un Android telefonlar için geliştirdiği uygulamasını geliştirerek ana sayfaya taşıyan Mark Zuckerberg, sadece bir yazılımla reklamlarını gösterebileceği en iyi platformu yaratmış oldu. Böylece şirket mobil alanda istediği başarı için gereken adımı attı.

Uygulamanın detaylarına bakıldığında tuş kilidi ekranında sosyal akışlar görülebiliyor. Arkadaşlarla sohbet ekranı çok daha ulaşılabilir bir noktaya ilerliyor. Hatta SMS’ler bile Facebook Messenger ekranına dahil edilebiliyor.Facebook Home 12 Nisan’da Google Play Store’da yerini alacak. HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II telefonlarda çalışacak uygulama ayrıca yeni çıkacak olan HTC One ve Samsung Galaxy S4’te de yer alacak. HTC ve AT&T’nin uygulamayı ilk olarak piyasaya sürecekleri bilgisi verildi.

Detaylı bilgi için http://www.facebook.com/home adresini kullanabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki videodan da daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lep_DSmSRwE[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun