Akıllı Telefonlar 11 ŞUBAT 2016 / 11:25

Çin mobil uygulama pazarında zirveye oynuyor

Akıllı telefon pazarındaki etkinliğini her geçen artıran Çin, 1,4 milyarlık nüfusuyla mobil uygulama pazarının liderliğine de göz dikti.

Çin, akıllı telefon pazarına sunduğu ürünlerle pazarın şekillenmesinde önemli bir rol oynuyor. Akıllı telefonların üretim sürecinde de önemli bir rol oynayan Çin, mobil uygulama pazarında da zirveye oynamaya başladı.

Sahip olduğu 1,4 milyarlık insan denizi ile donanım pazarının en önemli oyuncuları arasında yer alan Çin, mobil uygulama tarafında da zirveye oldukça yaklaştı. App Annie'de yer alan analizlere göre mobil uygulama pazarındaki yükselişini devam ettirmesi durumunda Amerika Birleşik Devletleri'ni geride bırakacak ülke, indirme rakamlarına bakıldığında da ABD'yi geride bırakmaya çok yakın. 

Google Play gibi uygulama marketlerinin yer almadığı Çin'de, Xiaomi gibi markaların kendilerine ait uygulama marketleri yer alıyor. Toplamda 200'den fazla uygulama marketinin yer aldığı ülkede liderlik Tencent'in "Myapp" uygulama mağazasının elinde bulunurken, Huawei'nin ve Baidu'nun da uygulama marketleri oldukça ilgi çekiyor. 

Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.