Akıllı Telefonlar 22 ŞUBAT 2016 / 15:55

Caterpillar'dan termal kameralı akıllı telefon

Caterpillar, hazırladığı özel dayanıklı akıllı telefonunda termal kameraya yer veriyor.

Her ne kadar günümüz akıllı telefonları inceliğe, zarifliğe, performansa ve kameraya önem veriyor olsa da belli başlı sektörlerde bu teknolojilerin kullanımı yeterince fayda sağlayamıyor. Özellikle saha kullanımını amaçlayan akıllı telefon ve tabletler, dayanıklılık ve bağlanabilirlik özellikleriyle ön plana çıkmayı hedefliyorlar. Caterpillar'ın S60 model akıllı telefonu ise belli başlı sektörlerde ve özellikle arama kurtarma çalışmalarında büyük avantaj sağlayacak termal kamerayı telefonuna entegre ederek fark yaratıyor.

S60, son derece sağlam bir kasaya sahip olduğu her halinden belli bir ürün. Metal çerçeveyle kaplı olan telefonun arka panelinde karbon - fiber kullanılarak hem şık bir görünüm elde edilmiş hem de sağlamlık ön plana çıkarılmış. Gücünü Qualcomm'un orta seviyeye hitap eden Snapdragon 617 çipsetinden alan S60, 3 GB RAM, 32 GB hafıza, microSD desteği, 720p 4.7 inç ekran gibi teknik özelliklere sahip. Cihazın içerisine yerleştirilen batarya miktarı ise dikkat çekici: Tam 3800 mAh.

Ürünün arka tarafında 2, ön tarafında 1 tane kamera yer alıyor. Ön tarafındaki kamera 5 megapiksel çözünürlüğe sahipken arkadaki kameralardan alttakinde 13 megapiksellik bir sensör yer alıyor. Çevresi sarı renkli olan üst kamera ise 640 x 480 çözünürlüğünde termal fotoğraflar / videolar elde etmek için kullanılıyor.

S60'ın özellikle arama kurtarma çalışmaları gerektiren durumlarda fazlasıyla iş yapacağı tahmin ediliyor. Duman kaplı bir odaya girildiğinde telefonun ekranına bakılarak canlıların yerlerinin bulunabileceği söyleniyor.

S60, Mayıs ayının sonunda 600 dolarlık fiyat etiketiyle piyasaya çıkacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun