Akıllı Telefonlar 18 ARALIK 2014 / 10:44

BlackBerry Classic ile geri dönmeye hazırlanıyor

Akıllı telefon pazarındaki eski başarılı günlerine dönmek isteyen BlackBerry, duyurusunu yaptığı “Classic” modeliyle özüne dönmeye hazırlanıyor.iOS, Android ve Windows Phone ile girdiği rekabette zaman içerisinde yavaş yavaş eriyen BlackBerry, son dönemde kurumsal pazara yoğunlaşmaya başlamıştı. BlackBerry 10 işletim sistemi ve Z10 ile kıpırdanmaya başlayan şirket, Classic modeli ile çıkışa geçmeyi amaçlıyor. Piyasaya sürüldüğünde özelliklke iş dünyasının vazgeçilmezleri arasında giren 9900 ile benzerlik taşıyan Classic, 9900’de yer alan klavye yerine dokunmatik bir klavye ile gelecek.


Günümüzün ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan cihaz, 3,5 inçlik dokunmatik bir ekrana sahip. Kullanıcılar tarafından oldukça sevilen Trackpad de, Classic modeliyle birlikte geri dönerken, bu tuş sayesinde kullanıcılar ekrana dokunmaya gerek kalmadan menüler arasında dolaşabiliyorlar. İnternet tarayıcısı konusunda da oldukça iddialı olan model, HTML5 uyumlu tarayıcısı ile kullanıcılarına oldukça hızlı bir internet deneyimi sunmayı vaat ediyor.

Akıllı telefon pazarında iddialı olmak için en önemli unsurlardan biri olan uygulama konusunda rakiplerinin oldukça gerisinde olan BlackBerry, Amazon ile yaptığı anlaşmayla AppStore’da yer alan uygulamaların telefonlara kurulmasına imkan sağlamıştı. Classic ile birlikte Android uygulamalarını da “kısmen” telefonlarına kurabilecek kullanıcılar, bu sayede uygulama konusunda eksik kalan BlackBerry cihazlarını daha zengin hale getirebilecekler.

Son dönemde özellikle kurumsal pazarda tekrar iddialı olmak isteyen BlackBerry, güçlü rakiplerine karşı ne derece başarılı olabileceğini zaman gösterecek. Hali hazırda birçok şirket tarafından kullanılmaya devam eden BlackBerry’nin, Classic modeliyle getirdiği yeniliklerle şirketler tarafından benimseneceğini söyleyebiliriz.