Akıllı Telefonlar 17 ARALIK 2015 / 16:50

Baz istasyonları evlerimize girecek

Akıllı telefonların pek çoğunda kullanılan çipsetleri hazırlayan Qualcomm mobil dünyanın geleceğinden söz etti.

Akıllı telefonların büyük çoğunluğunun kalbini oluşturan çipsetlere imza atan Qualcomm, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği basın davetinde yeni mobil teknolojilerden ve Snapdragon 820'nin özelliklerinden bahsetti. Anlatımı büyük oranda Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan gerçekleştirdi.

Mobil tarafta en geniş patent portföyüne sahip olan Qualcomm, 100.000'in üzerinde patent başvurusu yapmış. Patentlerini, sektörün hızlı büyümesi için lisanslama yöntemiyle farklı markalara kiralayan Qualcomm, şu zamana kadar 275'ten fazla lisanslama gerçekleştirdi.

Tuş kilidi, uçak modu, uçakta WiFi kullanımıyla ilgili teknoloji, ağ destekli GPS sistemi gibi pek çok buluşa imza atan Qualcomm, bugüne kadar Ar-Ge çalışmalarına toplam 36 milyar dolar yatırım yaptı. Rusya'da yerli telefon kullanımının %50'nin üzerine çıkmış durumda. Türkiye'de ise 2016'da %25'in üstüne çıkılması bekleniyor.

Konuşmanın en can alıcı noktası ise "küçük baz istasyonları" tarafında. 2020'ye kadar dünyada 1000 kat veri artışı beklenirken, şu anda dünyada hiçbir ağ şebekesi bunu karşılayacak güce sahip değil. Barış Bey'e göre buna çözüm olarak minik baz istasyonlarını insanlar alıp evlerine yerleştirmeye başlayacaklar. Tabii Türkiye'de bunu gerçekleştirmek çok da kolay değil. İnsanlar baz istasyonlarından çekiniyorlar. Fakat şunu düşünmek gerekiyor: Telefonumuz baz istasyonuna ne kadar uzaksa ve sinyal ne kadar zayıfsa, o ağa bağlı kalabilmek için antenini o kadar fazla çalıştırıyor, radyasyonu daha fazla yayıyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun