Akıllı Telefonlar 24 ARALIK 2015 / 10:24

Asus cihazlarda reklam çıkmayacak

AdBlock ile işbirliğine giden Asus, cihazlarında AdBlock'lu tarayıcısını önyüklü bir şekilde sunacak.

Basın sektörünün gelir kaynağının büyük oranda reklamlar olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat bazı mecralar reklam konusunda ipin ucunu öyle kaçırdı ki insanlardan reklamdan kaçar oldu. Sayfanın orta yerinde çıkan, "X" tuşuna basılsa bile inatla reklam linkine yönlendiren, olur olmadık yerde bangır bangır ses çıkaran reklamlardan bahsediyorum. Bu tip reklamlardan kaçış yöntemi olarak bilgisayarlarda AdBlock tarayıcı eklentileri kullanılıyor. Mobilde ise pek fazla seçenek bulunmuyor.

AdBlock ile işbirliğine giden Asus, bundan böyle cihazlarında AdBlock'lu tarayıcısını barındıracak. Böylece şimdilik büyük oranda "kandırma" amaçlı reklamların döndüğü mobil sitelerde daha güvenli bir şekilde gezilebilecek. Peki işini düzgün yapan, ayarında reklam kullanan siteler ne olacak? İstediğimiz takdirde reklamların düzgün görüntülendiğini düşündüğünüz sitelerin reklam göstermesine izin vererek siteye katkıda bulunabilirsiniz.

Asus, 2016'nın başlarından itibaren satacağı tüm akıllı telefonlarında AdBlock'lu tarayıcıya yer verecek. Elbette ki bir güncellemeyle beraber hali hazırda kullanılmakta olan akıllı telefonlara da sunulacaktır.