Akıllı Telefonlar 09 EYLÜL 2015 / 22:50

Apple yeni ürünlerinin tanıtımını gerçekleştirdi

Apple, her sene olduğu gibi bu sene de yenilikleriyle ses getirecek gibi görünüyor.

Apple'ın 9 Eylül'de gerçekleştirdiği etkinlikte elbette ki iPhone 6S ve iPhone 6S+'ın tanıtımının yapılması bekleniyordu. Fakat tahmin edilenin aksine, etkinliğin belki de en sönük kalan cihazları yeni iPhone'lar oldu. Apple, yepyeni ürünleriyle ve yazılımlarıyla yeniden karşımızda. Şimdi sıradan bu yeni ürünlerdeki yeniliklerin üstünden geçelim.

Apple Watch

Apple'ın akıllı saati Apple Watch, çıktığından bu yana %97'lik bir müşteri memnuniyeti yakaladı. Gelişmekte olan akıllı saat sektörüne şimdilik öncülük eden Apple Watch, yazılım tarafındaki yenilikleriyle kendinden daha çok söz ettirecek gibi görünüyor. Öncelikle yeni bir Apple Watch'un tanıtılmadığını, sadece yeni deri kayış, renk seçeneklerinin eklenip, değiştirilebilen kayışlara sahip modellerin tanıtıldığını belirtelim.Apple Watch, WatchOS 2 adındaki yenilenmiş işletim sistemine sahip olacak. Bu işletim sistemi 3. parti uygulamalara yer verirken, kendi üzerinde hali hazırda yer alan uygulamalarda da ciddi anlamda yeniliklerin önünü açacak. Zira bu işletim sistemiyle beraber mikrofon ve sağlık sensörleri gibi donanımlara erişim hakkı, uygulamalara verilebiliyor. Bundan sonra geliştirilecek / güncellenecek olan uygulamalarla beraber elbette ki yepyeni özelliklere sahip olacağız.

Facebook Messenger mesajlarını görüp yanıtlayabileceğiz, GoPro'muzun tam olarak hangi noktayı çekmekte olduğunu saatimize bakıp anında görebileceğiz. Asıl dikkat çekici yenilik ise sağlık tarafında. AirStrip'in Apple Watch'a uyarlanmış sürümüyle beraber sensörlerden alınan tüm bilgiler hesaplanarak ekrana anında verilebiliyorken, tüm bilgilerin doktorumuza anında gönderilebiliyor olması da işin kaymağı. Elbette ki bu özellikler ilk etapta Türkiye'de mevcut olmayacaktır. Umuyoruz en kısa sürede burada da aktif hale gelir. Apple Watch'un yeni modelleri Türkiye dahil her yerde 9 Eylül'den itibaren satışta. WatchOS 2'inin dağıtılacağı tarih ise 16 Eylül olarak belirlenmiş.

iPad Pro

Hali hazırda iPad bu kadar yaygınken ve küçük bir modeli varken neden ekstra büyük bir modele yer verilmesin ki? Apple, 12.9 inçlik yeni iPad Pro ürününü tanıttı. 2732 x 2048 piksel ekrana sahip olan ürün, ekranının yenileme süresini dinamik olarak ayarlayarak batarya performansına katkıda bulunuyor. A8X'e göre 2 kat hafıza bant genişliği ve 2 kat grafik performansı sergileyen A9X çipini kullanan iPad Pro'nun günümüz taşınabilir bilgisayarlarının %90'ından daha güçlü olduğu söyleniyor.Tasarımsal anlamda ciddi bir farklılık bulunmasa da firma, tabletin 4 yanına (gerçek anlamda 4) hoparlör yerleştirerek, üstüne bu hoparlörlere akustik destek için boş alanlar ayırarak ses performansını ciddi ölçüde artırmayı hedefliyor. 6.9 mm kalınlığındaki ürün için yeni, klavyeli bir kılıf aksesuarı hazırlanmış. Klavyeli kılıf iPad Pro'ya Sony Xperia'ların yan tarafındaki üçlü bağlantı noktasına benzer bir bağlantı aracılığıyla bağlanıyor. Bu bağlantı noktası hem enerji hem de veri aktarımı için kullanılabiliyor. İleride daha farklı aksesuarlar için de kullanılır mı bilinmez.Apple'ın en dikkat çekici yeniliklerinden biri ise kalem aksesuarı. Samsung'un Note serisi akıllı telefonlarında kullandığı kalemlerden bir hayli daha büyük olan Apple Pencil, Samsung'da olduğu gibi basıncı hissedebiliyor, kalemin yan bir şekilde kullanıldığını algılayabiliyor. Apple Pro'nun ekranının dokunmatik hassasiyetinin, bu aksesuar için daha da geliştirildiği belirtiliyor.İlk defa bir Apple etkinliğinde ekrana dev gibi "Microsoft" yazısı yansıtıldı. Office uygulamaları için Microsoft ile işbirliğine giden Apple, görsel uygulamalar için de Adobe ile iş birliği içerisinde. Adobe'un yeni uygulamaları ve bu cihazda çalışma hızları gerçekten etkileyici.

iPad Pro'nun başlangıç fiyatı birazcık tuzlu: 799 dolar. Apple Pencil 99 dolardan satışa sunulurken, klavyeli kılıf 169 dolar fiyat etiketine sahip.

iPad Pro'nun tanıtımının sonunda iPad Mini 4'ten de bahsedildi. iPad Mini 4, iPad Mini 3'ü olduğu gibi alıp, donanımını iPad Air 2 ile güncelliyor.

Apple TV

Yıllardır televizyonlar için başarılı bir aksesuar konumunda olan Apple TV'ler, bundan böyle yepyeni bir işletim sistemine sahip olacaklar: tvOS. iOS'u temel alan bu işletim sisteminin kontrolleri, yenilenmiş dokunmatik destekli uzaktan kumanda sayesinde gerçekleştiriliyor. Apple TV'ye bluetooth aracılığıyla bağlanan kumandanın üzerinde bir de mikrofon bulunuyor. Bu mikrofon sayesinde televizyona Siri komutları verebiliyoruz. Siri, Apple TV üzerinde inanılmaz bir akıllı arama motoru olarak çalışıyor. Şöyle ki bir film izlerken bir karakterin ne dediğini anlamadığınız zaman Siri'ye "Ne dedi? Ne dedi?" diye sorabiliyorsunuz. Siri de filmi 15 saniye geriye sarıp, geçici olarak altyazıları açıyor; sorduğunuz sahne geçtikten sonra altyazıları tekrar kapatıyor. Size burada uzun uzun anlatamayacağım fakat çok etkileyici bulduğumu belirtmem gerek.Apple TV, tvOS ve yenilenmiş kumandasıyla beraber bir uygulama mağazasına da sahip olacak. Çok sayıda oyun ve uygulama, bu uygulama mağazasından temin edilebiliyor olacak. Üstelik bu uygulamaların verileri, iOS'taki uygulamalarla eşleştiriliyor olacak. Oyunlar, hareket algılayıcılı kumanda üzerinden oynanabildiği gibi iPhone'larımızı, iPod Touch'larımızı ve iPad'lerimizi de kontrol cihazı olarak kullanabiliyoruz. Aynı anda kontrol cihazı olarak bağlanabilen maksimum cihaz sayısı verilmedi fakat 4 oyuncuyla oynanabilen oyunlar tanıtıldı. Yani en az 4 kişiyle beraber oyun oynayabiliyoruz; daha fazlası da olabilir.

Ekim sonu piyasaya çıkacak olan yeni Apple TV'nin fiyatı 149 dolar olacak.

iPhone 6S & iPhone 6S+

En beklenen ürünler olan iPhone 6S ve iPhone 6S+ ise tanıtımın en sonunda yer aldı. Artık 4 renk seçeneğine sahip olan yeni iPhone 6S serisi telefonların ekranları da daha sağlam hale getirilmiş.

Cihazda donanımsal anlamda en dikkat çekici yenilik, parmak basıncını hissedebilen ekran teknolojisi. Ekrana az basınca farklı, şiddetli basınca farklı komutlar vermiş oluyoruz. Apple'un bu noktada ekranı sağlamlaştırmış olmasına pek de şaşırmadık doğrusu. Apple'un 3D Touch adını verdiği bu teknolojiyle beraber basılı tutarken hafif bastırıp geri çekme gibi ilginç -ve muhtemelen alışması zaman alacak- komutlar eklenmiş. Bu komutlar uygulamalarda ve arayüzde genellikle Windows'taki "sağ tık" gibi seçenekler açıyor.iPhone 6S serisi akıllı telefonlar, güçlerini yeni A9 çipinden alıyor olacaklar. A9, her zaman olduğu gibi daha güçlü, daha akıcı, daha yüksek grafik performansı sunuyor. Arka kamerayı 12 megapiksel çözünürlüğe çeken Apple, renk isabetinin mükemmel olduğunu iddia ediyor. Evet, sunumda gösterdikleri fotoğraflar etkileyiciydi fakat gerçek hayatta bir test uygulamadan inanmamak gerek. 63 megapiksellik panorama fotoğraflar elde edebilen arka kamera, bundan böyle 4K video da çekebiliyor olacak. Ön kamera da 5 megapiksel çözünürlüğe taşınmış. Ön kameranın en eğlenceli yanı ise ekranı komple flaş olarak kullanabiliyor olması. Cihazın içerisine bunun için özel bir çip yerleştiren Apple, ön kamerayla fotoğraf çekilirken ekranın 3 kat daha fazla ve o anki ışığa göre farklı renklerde parlamasını sağlayabiliyor. Bunu denemek için sabırsızlandığımı belirtmeliyim.

Android'den iPhone'a geçiş yapan kullanıcı sayısının çokluğundan bahseden Tim Cook, Android'den kolay bir şekilde aktarım yapılması için özel bir uygulama geliştirildiğini belirtti. Böylece Android'deki uygulamaların verileri de iOS'taki aynı uygulamalara direkt olarak aktarılabiliyor.

iPhone Upgrade ödeme sistemi ise henüz sadece Amerika'da başlayan ve her sene yeni iPhone'lara geçiş yapmak isteyen kullanıcılara hitap eden harika bir sistem. Aylık 32 dolardan başlayan ücretlerle bir iPhone alıyorsunuz ve bu iPhone her sene Apple tarafından değiştirilip güncelleniyor. Böylece her zaman en yeni iPhone'u kullanıyor oluyorsunuz.

Yeni iPhone, 25 Eylül'de piyasada olacak. 3D Touch desteği haricinde çok da bir şey sunmayan yeni iOS 9 işletim sisteminin dağıtımına ise 16 Eylül'de başlanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun