Akıllı Telefonlar 09 HAZİRAN 2015 / 10:23

Apple WWDC 2015 yeniliklerle geldi

Apple'ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği WWDC etkinliğinin 2015 ayağı yine birçok yeniliği kullanıcılarla buluşturdu. Bakalım Apple kullanıcılarını önümüzdeki günlerde neler bekliyor?OS X 10.11: El Capitan ile tanışın

Konferansın açılışında, 2015 yılının OS X işletim sistemi kullanıcılara gösterildi. OS X 10.11: El Capitan adındaki yeni işletim sisteminde, çok sayıda özellik bulunurken, bunlar içerisinde öne çıkanlar olarak fare imlecini büyütmek için mouse’u sallama, Safari’de web sitelerini yer imi eklemek için yeni bir yöntem, Chrome’da karşımıza çıkan ve hangi sekmeden ses geldiğini anlamamıza yarayan sekme yanında bir hoparlör simgesi gibi özellikler bulunuyor.OS X’in arama özelliği Spotlight da El Capitan ile daha fazla içeriğe odaklanıyor. Spotlight aramasında dosyaları ismiyle aramak yerine, yeni işletim sistemiyle birlikte “Geçen Haziran’da çalıştığım dosyalar” şeklinde arama yapmak ve en son o tarihte düzenlenmiş belgeleri görüntülemek mümkün olacak.Geliştiriciler için bugünden itibaren indirilebilir olan El Capitan’ın public beta sürümü Temmuz ayında kullanıcılarla buluşurken, tam sürüm de sonbaharda gelecek.

Kullanıcılara Sürpriz; iOS 9

Belki de kullanıcıların beklediği en önemli yenilik , sonbahardan itibaren iPhone’larda göreceğimiz yeni işletim sistemi iOS 9. Bu sürümde estetikten ziyade işletim sistemini daha akıllı kılmak için çalıştıklarını belirten Apple, duyurularına yeni Siri ile başladı.

Yeni “içerik odaklı” Siri, Google’ın Android M’de tanıttığı Now on Tap özelliği gibi bir özelliğe sahip olacak. Safari’deki herhangi bir sayfadayken Siri’yi açıp “Bana bunu hatırlat” dediğinizde, Siri neden bahsettiğinizi bilecek ve belirttiğiniz zaman diliminde size o sayfayı hatırlatacak. Bilmediğiniz bir numaradan telefon aldığınızda bile , Siri’den e-postalarınızı arayıp numaranın sahibini bulmasını isteyebileceksiniz. Siri bunun dışında buluşmalara çağırılabilecek insanları önerirken, kullanımınızı da izleyerek hoşunuza gidebilecek yeni uygulamaların önerisinde bulunacak. Arama için API’ını açan Apple, geliştiricilerin bu şekilde uygulamalarını mobil Spotlight aramasıyla bağlamasını istiyor. Böylece Spotlight aramasında diğer uygulamalar içinde de arama yapabilecek, istediğiniz içeriğe daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.Apple’ın kendi uygulamalarında da yeni değişiklikler olurken, Notlar uygulamasına link ekleme ve Maps’e de belirli ülkeler için toplu taşıma bilgileri eklenecek. iOS 9 ile birlikte yeni gelen bir Apple uygulaması da olacak. News adındaki uygulama, haber içeriğini kişiselleştirmenize olanak sağlayacak ve her açtığınızda güncellenecek. Flipboard benzeri bir arayüze sahip olacak News, dilediğiniz kaynaklardan öne çıkan önemli haberlere tek bir noktadan erişmenizi sağlayacak. İlk olarak bu hizmet ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta hizmete girecek.Bugünden itibaren geliştirici sürümü indirilebilen iOS 9, Temmuz ayında public beta’ya geçecek ve Eylül sonlarına doğru da yeni iPhone’ların tanıtılmasıyla birlikte son kullanıcıyla buluşacak.

Her zaman yanımızda Apple Pay

iOS 9’un ardından geçtiğimiz sene büyük bir heyecanla tanıtılan ancak bekleneni veremeyen Apple Pay konusuna geçen şirket, hizmetini destekleyen yeni okuyucuların piyasaya sürüleceğini duyurdu. Ek olarak Pinterest’in kısa süre önce açıkladığı satın alınabilir pinlerin Apple Pay ile uyumlu olacağı belirtilirken, WWDC 2015’te hizmetin devreye gireceği yeni ülke yalnızca Birleşik Krallık olarak belirtildi. Londra’da metro, otobüs ve trenlerde de kullanılabilecek olan Apple Pay’i, kredi veya banka kartlarıyla kullanmak mümkün olacak.

Giyilebilen watchOS 2

Apple Watch ile giyilebilir teknoloji dünyasına hızlı bir başlangıç yapan, ancak devamında aynı performansı sergileyemeyen Apple, watchOS işletim sisteminin yeni sürümünü duyururken son App Store istatistiklerini de paylaştı. Toplam 100 milyar indirmeyi geçtiğini söyleyen Apple, geliştiricilere de 30 milyar dolar para dağıtıldığını açıkladı.Saatin işletim sistemine geçecek olursak, watchOS 2 ile yeni saat yüzleri karşımıza çıkacak. Saatin arka planında dilerseniz fotoğraf albümünden gelecek görseller gösterilirken, geliştiriciler de kendi uygulamalarından uçuş zamanları, maç sonuçları gibi bilgileri saat yüzüne gönderebilecek

Kullanıcılara bir yenilik daha; Apple Music

Apple’ın sunumlarında alışık olduğumuz “son bir şey daha” sunumu WWDC 2015’te de bizi yalnız bırakmadı. Apple, bekleyişlerin sonunda resmen Apple Music hizmetini duyurdu. iTunes tarafından destek sağlanacak olan Apple Music, tam anlamıyla Spotify rakibi olarak kullanıcının karşısına çıkıyor.

Müziklerim sekmesi üzerinden şarkıların aranabileceği yeni serviste, “Sizin için” sekmesi de dinlediğiniz şarkılara göre öneriler sunacak. Ek olarak shuffle modunda dâhi olsa bir sonraki şarkı gösterilecek. Sizin için özelliğini çalıştırmak için, Apple Music size şarkılar, sanatçılar ve playlistler odaklı müzik tercihlerinizi soracak. Siri de Apple Music ile birlikte çalışacak. Kişisel asistana “Bana 1990’ların en iyi şarkılarını çal” veya “Aslan Kral’ın soundtrack’ini çal” dediğinizde istediğiniz şarkılar kulağınıza gelecek.30 Haziran’da aylık 9.99 dolar karşılığında satın alınabilecek olan hizmet, 6 kişiye kadar aile planını da destekleyecek ve bu da 14.99 dolar olacak. Android için Apple Music ise sonbaharda hizmete sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun