Akıllı Telefonlar 08 MART 2013 / 10:56

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşına Nokia da dahil oluyor

Apple ve Samsung arasındaki patent savaşı her geçen gün yeni boyut kazanırken, Nokia patent savaşında Apple’ın yanında olacağını açıklayarak işin rengini epeyce değiştireceğe benziyor. Reuters’in haberine göre, Finlandiyalı şirket San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh’un aldığı son karara itiraz ederken, alınan kararın ABD’deki patent koruma çabalarına zarar vereceğini iddia etti. Bilindiği üzere Yargıç Koh son olarak Apple’ın Samsung telefonlarına yasak getirme talebini reddetmiş, şirketten mevcut patent ihlalleriyle kendi cihazları arasında elle tutulur bir bağlantı kurmasını talep etmişti.

Özellikle son dönemde Samsung lehine dönen mahkemenin akışı, Nokia’nın da resme dahil olmasıyla birlikte çehresini değiştirebilir. Özellikle uzun zamandır devam eden dava sürecinde hiçbir şirketin Apple’a destek olmadığı düşünüldüğünde, Nokia’nın bu hamlesi büyük önem arz ediyor. Daha önce HTC ile patent hakları konusunda 10 yıl boyunca anlaşmaya varan Apple’ın, bu destekle birlikte en önemli rakibine karşı elini güçlendirme şansı yakalayacağını öngörebiliriz.

Konuyla ilgili konuşan Nokia’nın Avukatı Keith Broyles şöyle konuştu:
“Nokia, yakın zamana kadar ABD’de hem davacı hem de sanık olarak birçok patent davasında yer aldı. Nokia, sektörde güçlü bir marka olarak patentlerini korumak için hareket etmesi gerekebilen ve patentleri risk altına girebilen bir firma.”

Daha önce Apple ve RIM’e karşı açtığı davalardan olumlu sonuçlarla ayrılan Nokia’nın bu hamleyle birlikte akıllı telefon alanında kendisine manevra alanı yaratmak istiyor olabilir. Zira yükselen değer olan Samsung cihazların ABD pazarında yasaklanmasıyla birlikte Lumia ile piyasaya hızlı bir geri dönüş yapan şirketin Pazar payını yükseltmesine kesin gözüyle bakılıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun