Akıllı Telefonlar 04 MART 2015 / 14:39

Apple Samsung'u geride bıraktı

Bir süredir hem Android hem de genel akıllı telefon satışlarında pazarı domine eden Samsung’da işler tersine dönmeye başladı. Çin pazarında Xiaomi’nin gerisin düşmesiyle başlayan süreç, son olarak şirketin genel satış rakamlarında Apple’ın gerisine düşmesiyle beraber devam ediyor.Kullanıcılar tarafından yenilikçi ürünler geliştirmemek ve kendini tekrar etmekle suçlanan Samsung, bu tepkilerin geri dönüşlerini almaya başladı. Şirketin satış rakamları düşmeye başlarken, iPhone 6 ile birlikte yükseliş ivmesi yakalayan Apple, akıllı telefon pazarındaki liderliğini geri aldı. Gartner’ın hazırladığı rapora göre 2014’ün son çeyreğinde Apple’ın 74.8 milyon iPhone satışı gerçekleştirdiği açıklanırken, Samsung’un ise 73 milyon akıllı telefon satabildiği ifade ediliyor.


Bir önceki yılın rakamlarına bakıldığında Samsung’un içerisinde bulunduğu süreci daha iyi analiz etmek mümkün. Şirket geçtiğimiz yılın son döneminde 83.3 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmeyi başarmıştı. Aynı dönemde Apple ise 50 milyon satış rakamında kalmıştı. Apple’ın iPhone 6 ile yakaladığı ivmeye cevap veremeyen şirket, özellikle Çin pazarındaki yeni oyuncuların pazara fiyat-performans dengesini kuran kaliteli cihazlar üretmeye başlamasıyla birlikte bu tabloyla karşılaşmak zorunda kaldı.


Buna karşın şirket ensesini çok da kararmadı. MWC 2015’te tanıtılan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge ile pazara hızlı bir geri dönüş yapmak isteyen şirket, bu amacına ulaşabilir. Özellikle akıllı telefon pazarındaki hızlı dönüşümleri göz önüne alırsak, ilerleyen çeyreklerin çok fazla değişime gebe olduğunu söyleyebiliriz.


 

ETİKETLER : apple apple samsung samsung
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun