Akıllı Telefonlar 15 ŞUBAT 2016 / 10:32

Apple mobil sektörünün kaymağını yiyor

Apple geçtiğimiz yıl mobil cihaz dünyasının toplam kârının %91'lik oranını ele geçirdi.

Pek çok teknoloji şirtketini içine çekmeyi başaran akıllı telefon sektörü, göründüğü gibi "süper kârlı" bir iş değilmiş. Canaccord Genuity'nin yaptığı araştırma, ortaya çok ilginç sonuçlar koydu. Fortune'da yayınlanan habere göre Samsung, geçtiğimiz yıl pazar payında büyük farkla birinci. %24 ile en büyük pazar payına sahip olan Samsung'u %17 ile Apple takip ediyor.


İşin şaşırtıcı tarafı ise kâr tarafında. %17'lik pazar payına sahip olan Apple, mobil pazar kârının tam %91'ini elinde tutmayı başardı. Hemen ardından gelen Samsung ise pazarda lider olmasına rağmen kârın yalnızca %14'ünü alabilmeyi başarmış. Microsoft, HTC, Lenovo ve Sony gibi şirketlerin ise zarar ettikleri görünüyor.


Apple'ın %91 gibi ezici bir kâr oranı koparmış olması elbette ki büyük bir başarı. Bu noktada Android işletim sistemini kullanan üreticilerin ürün politikalarını gözden geçirmeleri gerekiyor. Samsung'un, LG'nin reklamlarıyla dalga geçtiği Apple'ın böyle saçma bir oranda kâr oranını ele geçirmiş olması da ironik.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun