Akıllı Telefonlar 07 HAZİRAN 2013 / 15:44

Apple ikinci el iPhone piyasasına el koyuyor

Akıllı telefon piyasasının en önemli oyuncularından biri olan Apple, kendi takas programını oluşturmak için çalışmalara başladı.Apple her yıl yeni bir telefon çıkardığı zaman, markanın hayranları elerindeki eski telefonları Gittigidiyor, Sahibinden gibi sitelerde satışa sunuyor. Yurt dışında Gazelle gibi sitelerde eski cihazlar satın alınıyor ya da takasta kullanılıyor.

Bu tür sitelerin ikinci el işlemlerden toplamda ne kadar para kazandığı bilinmiyor. Ancak Apple, kendi ikinci el telefon programını oluşturmak için mobil telefon dağıtıcısı Brightstar ile anlaşma imzaladı bile. Bloomberg’te yer alan habere göre, Gazelle gibi siteler yaklaşık bir milyon dolarlık bir hacimde işlem yapıyor.

Gazelle CEO’su Israel Ganot’ya göre, Apple’ın işlerine girmesi kendileri için önemli bir fırsat oluşturuyor. Çünkü kullanıcı alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan Gazelle, Apple’ın kendi yollarını açacağına inanıyor. Gazelle, ikinci el Apple ürünlerini alarak Asya ve Güney Amerika’da satışa sunuyor. Özellikle az gelişmiş ekonomilerde eski Apple ürünlerinin değeri hala üst düzeyde olduğu için bu alanda önemli bir piyasa oluşuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun