Akıllı Telefonlar 15 OCAK 2016 / 09:49

Android'e nihayet promo kodları özelliği geliyor

Android'in en büyük eksiklerinden uygulama promo kodlarına destek geleceği, Google tarafından yapılan bir yanlışlık sonucu ortaya çıktı.

Belli başlı yazılımların tanıtımını sağlamanın en basit ve en etkili yöntemlerinden biri de yazılımı ücretsiz olarak belirli bir sayıda insana ulaştırıp, onların kullanmasını sağlamak. Elbette ki bu yöntem akıllı telefon uygulamaları için de geçerli. Biraz daha "kulaktan kulağa" pazarlama yöntemi olarak adlandırabileceğimiz promo kodları, yazılım dünyasının pazarlamasında olmazsa olmazlardan biri.

Olmazsa olmaz diyoruz fakat Google'ın Android işletim sisteminde bu zamana kadar promo kodu desteği yoktu. Google Play Geliştirici Konsolu Yardım Sayfasında yanlışlıkla aktifleştirilen bir sekme, "Promosyon oluştur" başlığını taşıyor. Başlığın içeriğinde geliştiricilerin uygulama içi paralı geliştirmeleri veya direkt paralı uygulamaları nasıl bir promosyon koduyla kullanmalarını sağlayabilecekleri anlatılıyor.

Destek dosyasında geliştiricilerin her bir uygulama için her bir çeyrekte en fazla 500 kod hazırlayabilecekleri yazıyor. Kullanılmayan bedava kodlar ise bir sonraki aya aktarılmıyor. Promosyon kodunu alan kullanıcılar 1 sene içerisinde kodu kullanabilecekler. Ayrıca uygulama geliştiriciler kodun kullanılabileceği maksimum süreyi de ayarlayabiliyorlar.

Yardım sayfasının herhangi bir yerinde promo kodları özelliğinin geliştiricilere ne zaman sunulacağıyla ilgili herhangi bir şey söylenmiyor.