Akıllı Telefonlar 06 EKİM 2015 / 09:58

Android 6 Marshmallow güncellemesi yayınlandı

Android ekosistemine yeni bir soluk getirmesi beklenen Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Güncelleme ile birlikte Android cihazlara birçok iyileştirmek geldiğini belirtmek gerek. 


Google tarafından daha önce 6 Ekim’de yayınlanacağı açıklanan Android 6.0 Marshmallow güncellemesi yayınlandı. Son dönemde özellikle amiral gemisi cihazlarda yaşanan batarya sorununun bu yeni güncelleme ile birlikte önemli ölçüde giderildiği ifade ediliyor. Güncelleme ile birlikte Android cihazların belleklerine de önemli bir iyileştirme geldiğini söyleyebiliriz.

Şarj sorunu çözülüyor

Android 6.0 Marshmallow ile şarj sorununda önemli geliştirmelere gidiyor. Geliştirmeler sayesinde pil ömründe 2 kata yakın iyileşme görüleceği belirtilirken, artık Android USB Type C girişi de desteklenecek.

Bunun yanı sıra Android Pay sisteminin oturmasıyla birlikte NFC konusuna ağırlık veren Google, güncellemeyle birlikte kullanıcılarına NFC destekli cihazlarından krdi kartları yanlarında olmadan alışveriş yapabilme olanağı tanıyor. Hali hazırda 700 binden fazla mağazada Android Pay sistemi yer alıyor.

Parmak izi okuma da güncellendi

Google, Android’in zayıf kaldığı konular hakkında kullanıcılardan gelen eleştirilere kulak vermeye başladı. Bu konulardan biri olan parmak izi okuma, yeni gelen güncelleme ile birlikte önemli ölçüde geliştirilmiş. Yeni parmak izi okuyucu ile birlikte Google Play üzerinden uygulama indirebilecek kullanıcılar, alışveriş siteleri üzerinden de rahatlıkla alışveriş yapabilecekler.

Şimdilik Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 ve Nexus 9 model cihazlara yüklenebilen güncellemenin çok yakında diğer Android telefonlara da gelmesi bekleniyor.