Akıllı Telefonlar 18 MART 2014 / 16:30

Aklınız hastanızda kalmasın

Türkiye’de 74 milyon nüfüsun 22 milyonu kronik hastalığa sahip ve bu sayı günümüzde günden güne artıyor. Teknoloji, mobil sağlık hizmetleriyle  kronik hastalıkları olan insanların da yanında.  . Yaşam süresinin artmasıyla birlikte hasta sayısı artarken, hastanelerin kapasiteleri bu talebi karşılamakta yetersiz kalıyor. Bu nedenlerle, sağlık hizmetlerini ihtiyaç duyana iletmek için hastane dışına taşıyarak mobil hale getirmek son derece

Bin kişiye 1 buçuk doktor
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre ölümlerin yüzde 60’ı kronik hastalıklar nedeniyle gerçekleşiyor.  Türkiye’de bin kişiye düşen hekim sayısı 1,67, hemşire sayısı ise 1,56. Paralel bir şekilde ülkemizde her 10 bin kişiye düşen hastane yatak sayısı 27. Sağlık alanındaki durumumuz gerçekten ilkel bir tablo çiziyor. İnsan sağlığı konusunda 3. dünya ülkeleri arasında bile geri sıralarda yer aldığımız aşikar. Buna karşın mobil cihaz kullanımında dünyada en üst sıralardayız. Bu doğrultuda mobil sağlık uygulamaları Türkiye'de çok daha etkin değerlendirilebilir.

Mobil teknolojilerin yaygın bir gelişme alanı bulduğu mobil sağlıkta şirketler farklı teknolojilerle hastaların hayat kalitesini iyileştirmeye çalışıyor.

Aklınız hastanızda kalmasın

Acıbadem Mobil Sağlık, 18 – 24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası dolayısıyla diyabet ve tansiyon gibi kronik hastalıklarda günlük takibin önemini hatırlatıyor.  Hastaların sürekli takip edebilmelerini sağlayan Teletıp hizmetiyle, kronik hastalıklarda yeni bir dönem başlatıyor. Hasta yakınları hastanın kayıt altında tutulan verilerini devamlı izleyebiliyor. Acıbadem Mobil Sağlık, Teletıp kapsamında hastalarına bir Teletıp cihazı veriyor. Kişilerin ölçüm değerleri, bluetoothlu cihazlarla Acıbadem Mobil Sağlık hekimleri ve yakınları tarafından 7/24 izleniyor. Ölçüm değerlerine göre, gerekli görülen durumlarda hastalar, hekimler tarafından anında aranıp, telefonda sağlıklarıyla ilgili yönlendiriliyorlar. Müdahalenin gerekli olduğu durumlarda Acıbadem Mobil Sağlık’ın yoğun bakım hizmeti verebilecek donanıma sahip ambulansları devreye giriyor ve hastayı yerinde tedavi ediyor.

Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışması'na göre; beslenme bozuklukları, ruh sağlığı sorunları,hipertansiyon, metabolik sendrom, kalp-damar hastalıkları, diyabet, solunum yolları hastalıkları, kolesterol, obezite gibi nedenlerin yol açtığı kronik hastalıklar tüm dünyada artıyor. Tam olarak tedavi edilemeyen ve iyileşme göstermeyen uzamış durumlar olarak tanımlanan kronik hastalıklar, insanların hayat kalitesini düşürüyor. Teknolojinin yetersiz sağlık ve bakım hizmetleri karşısında hayatı kolaylaştıran uygulamalar sunması kronik hastalar için büyük bir avantaj. Acıbadem Mobil Sağlık uygulamasıyla hastaların anlık durumların takip edilebileceği, yakınları da hastalarını takip ederek endişe içinde olmaktan kurtulacak. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun