Akıllı Telefonlar 01 HAZİRAN 2016 / 10:09

16500$'lık ultra güvenli telefon: Sirin Labs Solarin

Sirin Labs tarafından geliştirilen Solarin ileri seviye güvenlik teknolojileriyle dikkat çekiyor.

İsrail merkezli start-up firması Sirin Labs, iletişim güvenliğini en üst düzeye çıkaran yeni akıllı telefonu Solarin'in tanıtımını gerçekleştirdi. 16500$ gibi oldukça yüksek satış fiyatına sahip telefon güvenlik özellikleriyle dikkat çekerken sahip olduğu donanımıyla da diğer üst seviye android akıllı telefonlarla da yarışıyor.

Android 5.1 işletim sistemi, 5.5 inç QHD ekran, 4GB ram, 128GB depolama, 4040 mAh batarya ve Sony tarafından üretilen 23.8 MP kameralı Solarin, işlemci platformu olarak Snapdragon 810'dan gücünü alıyor. Bu işlemci platformu geçtiğimiz seneye ait olmakla beraber firma yetkilileri aradaki süreyi telefonu daha güvenli hale getirmek için kullandıklarını belirtiyor.

Solarin'i diğer akıllı telefonlardan ayıran en büyük özelliği ise güvenlik tarafında karşımıza çıkıyor. Telefonun arka tarafında kameranın hemen üstüne yer alan düğmeye bastığınızda telefon ultra güvenli moda geçiyor ve telefon donanımsal olarak bir çok sensörü ve özelliği devre dışı bırakıyor. Arayüzün de tamamen değişerek 8-bit görünümüne geçen Solarin ile bu modda sadece görüşme ve mesajlaşma yapılabilirken bütün veri iletişimi şifrelenerek koruma altına alınıyor.

Solarin ile güvenli görüşme yapabilmek için ise karşı tarafın telefonuna Solarin Friend güvenlik uygulamasını kurarak kendisini güvenli kişi olarak tanıtması gerekiyor. AES-256 bit şifreleme kullanan uygulama Koolspan ve Zimperium güvenlik firmalarının desteğiyle geliştirildiği belirtiliyor. Telefonun yazılımında yer alan üst düzey özelleştirmeler göz önünde bulundurulduğunda Solarin'in yeni Android sürümlerine güncellenip güncellenmeyeceği ise şu an için bilinmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun