Telekom Ağ ve Altyapı 28 AĞUSTOS 2012 / 12:38

Yüzde 100 yerli 4G üretiminde son düzlüğe girildi

Yerli 4G şebekesi üretilecek!

Netaş'ın geliştirdiği yüzde 100 yerli 4G şebekesi üretiminde sona gelindi. Bu sayede 20 milyar dolarlık ithalata neden olan baz istasyonları Türkiye'de üretilerek, cari açığın düşmesi hedefleniyor.Yerli 4G şebekesi üretimiyle birlikte mobil cihazlar için yapılan ithalatlar en az düzeye indirilirken, mevcut donanımlarla maksimum 42 Mbps olan mobil internet hızının 100 Mbps'yi aşması bekleniyor. Netaş'ın geliştirdiği 4G şebekesinin baz istasyonlarında kullanılmaya başlanmasıyla bu alanda ilk kez yerli bir teknoloji kullanma imkânı doğacak. Birkaç yıl içerisinde mevcut 3G sistemlerinin yerini alması beklenen 4G sistemiyle birlikte evlerde sabit olarak kullanılan tüm iletişim servislerinin, kablosuz ve mobil kullanma imkânı doğacak.

Konuyu değerlendiren Netaş CEO'su Müjdat Altay, Türk mühendislerinin geliştirdiği 4G baz istasyonlarını kendi markalarıyla piyasaya sunacaklarını söyledi. Patent başvurusu için de harekete geçtikleri bilgisini paylaşan Altay, ithalata dayanan bu teknolojiyi, yüzde 100 yerli üretimle birkaç yıl içinde hayata geçireceklerini vurguladı.

Hedefte kamu kuruluşları da var

4G'ye geçmeyi planlayan mobil operatörlerin hedefinde kamu kurumları da var.  Bu teknoloji, yüksek hızlı görüntü iletişimine gerek duyan kamu kurumlarının yanı sıra uç birimlerin elde ettiği görüntülerin yüksek hızlı, kesintisiz ve güvenli paylaşımına gerek duyan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tasarlandı.

Havadaki frekans spektrumu verimli bir şekilde kullanan teknoloji, iletilen bit başına en düşük birim maliyete ulaşıyor.

Türkiye'nin özellikle 2G ve devamında 3G altyapıları için tahmini 20 milyar dolarlık harcama yaptığını göz önüne alırsak, gerek bu masraftan kurtulacak olmanın cari açığa yapacağı katkı gerekse de yerli üreticilere sağlayacağı faydalar sektörde oldukça olumlu bir hava yaratacağa benziyor.
YORUMLAR
realist 13 AĞUSTOS 2014 / 00:14 0 0
Mükemmel hemen gelmesi temennisiyle... Çalış çalış çalış ki anadolu kazansın....
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun