Telekom Ağ ve Altyapı 08 AĞUSTOS 2011 / 10:57

Türkiye operatörlere göre üçe bölündü

Türkiye haritası operatörler arasında üçe bölündü

Deprem anında GSM iletişiminin kesilmemesi için üç operatöre ayrı sorumluluk alanları verildi.Ntvmsnbc'de yer alan habere göre, Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'yi afet olaylarına karşı mobil operatörlere bölüştürdü. Bundan sonra deprem, sel, çığ ve buna benzer olayların ardından, her operatör kendisine verilen bölgelerde mobil iletişimin kesintisiz gerçekleşmesini sağlayacak.

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, basın mensupları ile yaptığı sohbet toplantısında, Turkcell, Türkiye nüfusunun yüzde 74'ünü kapsayan ve içinde İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 47 ilden sorumlu olacak'' dedi.

En çok ilin Turkcell'e verilmesinden dolayı gurur duyduklarını ifade eden Öztürkler, şunları kaydetti:

''Ulaştırma Bakanlığı acil durum aramaları için mobil operatörlere yükümlülük getirdi, en büyük sorumluluğu ise Turkcell;e verdi. Sel, deprem, çığ gibi afetler ile kaza durumlarında kapsamanın olmadığı bölgelerde acil aramaların sorunsuz ve gecikmesiz yapılabilmesi için operatörlere mobil baz istasyonları ile haberleşmeye destek olma yükümlülüğü getirildi. Bu çerçevede Turkcell, Türkiye nüfusunun yüzde 74;ünü kapsayan ve içinde İstanbul, Ankara ve İzmir'in de bulunduğu 47 ilden sorumlu olacak. Ulaştırma Bakanlığı;nın koordinasyonunda yapılan çalışmada Türkiye 25 bölgeye ayrıldı. Mevcut altyapı gücümüz ve 100'e varan mobil baz istasyonu sayımızla bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz.''