Telekom Ağ ve Altyapı 15 MART 2013 / 15:22

Türkiye fiber abone sayısını ikiye katladı

Türkiye, 2012’de fiber internet abone sayısını 2 kattan fazla artırarak, Avrupa’da en yüksek abone kazanımı oranına sahip ülke oldu. IDATE, Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı 2012 yıl sonu raporunda Avrupa Birliği’ne üye ve aday 39 ülkedeki fiber pazarıyla ilgili verilerini açıkladı.

Rapora göre 2012 yılında Türkiye, fiber internette 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında hem fiber hane erişimi hem de fiber abone sayısındaki artışla birinci sırada bulunuyor. Fiber hane erişim sayısını yüzde 215 oranında, fiber abone sayısını ise yüzde 127 oranında artıran Türkiye, Avrupa’da fiberde en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye’yi fiber hane erişim sayısı bakımından İspanya, Ukrayna ve Hollanda izlerken, Türkiye yeni abone kazanımı bakımından da Ukrayna, İspanya ve Bulgaristan’ın önünde yer alıyor.

Raporda Turkcell Superonline da 290 civarındaki fiber internet operatörü arasında 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip 15 telekom operatörü arasında bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda Avrupa’nın önde gelen operatörleri arasında yer aldıkları ve Türkiye’nin fiberdeki lider konumu için Türkiye adına gurur duyduklarını belirtti.

Turkcell Superonline’ın fiber yatırımına başladığı 2008 yılından bu yana, 1,8 milyar lira yatırımla, 1 milyon 339 bin haneye ulaşarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen fiber operatörlerinden biri olduğunu vurgulayan Murat Erkan sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Fiber internet yatırımlarında Avrupa’da büyük bir yarış söz konusu. Türkiye olarak öne geçmişken yakaladığımız bu fırsatı kullanmalı ve Türkiye’yi bölgenin yeni internet üssü olarak konumlamalıyız. Türkiye’nin sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevap verebilir bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesi gerekiyor. Kendi fiber altyapımız ve uluslararası işbirliklerimiz sayesinde, Turkcell Superonline olarak bu ihtiyacı öngörerek ortaya koyduğumuz İstanbul’u internetin yeni üssü yapma hedefimize doğru hızla ilerliyoruz. Dünya çapında 70’in üzerinde operatörle ses ve veri hizmetlerinde işbirliği yaparak operatörlerin trafiğini taşıyan operatör haline geldik, ”Operatörlerin Operatörü” olduk. Bu vizyonla Turkcell Superonline olarak Türkiye’yi ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz.”
YORUMLAR
Dilara Şentürk 01 NİSAN 2013 / 12:13 0 0
Haberi turkcell yayınlasa bu kadar güzel yayınlayamazdı... kac ilde varki turkcell.. 1 milyon haneye ulaşmış felan turkcell.. aradım sizin ilinizde hizmet vermiyor diyorlar.. tamamen sayısal rakamlarla oyun turkcellinki..
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun