Telekom Ağ ve Altyapı 20 HAZİRAN 2011 / 15:43

Türk Telekom, Pantel ile yurtdışı çıkış hızını artırdı

Türk Telekom, Türkiye’nin internet yurtdışı çıkış kapasitesini 650 Gbps seviyesinden 1.2 terabite yükselteceğini açıkladı. Bu artışın en büyük kısmı Türk Telekom Grubu’na geçtiğimiz yıl katılan Macaristan merkezli Pantel şirketinin altyapısından sağlanıyor.16 ülkede 27 bin kilometre fiber altyapısı olan Pantel ile Türk Telekom, genişbant ve veri taşımada küresel konumunu güçlendiriyor. Yapılan son artışla birlikte 1.2 terabite yükselecek hız ile 2005 yılına göre 40 kat artış sağlanmış olacak. Sağlanan kapasite artışıyla yurtdışında barındırılan, aralarında Google, Youtube, Facebook, Twitter gibi popüler platformların da bulunduğu pek çok siteye Türkiye’den erişim çok daha hızlı hale gelecek. Ayrıca internetin yoğun kullanıldığı zaman dilimlerinde erişim standardı korunmuş olacak.

Pantel, 16 ülkeyi kapsayan 27 bin kilometelik fiber optik altyapı ağıyla Türkiye’nin Ortadoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesine önemli bir katkı sağlıyor. Türk Telekom Pantel ile birlikte, Türkiye, Ortadoğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve Amerika'ya bağlayan data ve genişbant trafiğini de sağlayarak küresel konumunu daha da güçlendiriyor.

Türk Telekom yöneticileri neler dedi?

Hakam Kanafani: "Türkiye'nin teknoloji ihraç eden bir ülke olması hedefiyle çalışıyoruz"

Türk Telekom Grubu olarak son yıllarda çok başarılı ulusal ve uluslararası projelere imza attıklarının altını çizen Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, “’Akıllı büyüme' stratejimizin en önemli itici gücünün yakınsama vizyonumuz olduğunu düşünüyorum. Grubumuz bünyesindeki teknoloji şirketlerinin geliştirdiği ürün ve hizmetler sadece ses, veri, görüntü ya da içeriği değil telekomünikasyon hizmetlerinin yakınsamasına odaklanıyor. Teknolojiyi üreten ve aynı zamanda da ihraç eden bir Türkiye hedefi için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Gökhan Bozkurt: "Pantel’in altyapısının sağladığı destekle Türkiye’nin hızına hız katıyoruz"

Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt da, toplantıda yaptığı konuşmada şunları aktardı: “Türkiye’nin öncü yakınsama teknolojileri şirketi olarak, hem Türkiye’de hem de bölgemizde erişim kolaylığı, hız ve kapasite alanlarında kesintisiz bir gelişim için yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Pantel’in altyapısının sağlamış olduğu destekle bugün Türkiye’nin hızına hız katıyoruz. Türkiye’nin yurtdışı çıkış hızını gigabit liginden terabit ligine taşıyor, yurtdışı çıkış kapasitemizi 1.2 Tbps’ye çıkarıyoruz. Böylece artık, yurtdışı internet çıkışlarında Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. 2005 yılında 30 gigabit olan yurtdışı çıkış kapasitemizi, 2011 yılında 40 kat artırarak 1.200 gigabite yükseltmiş oluyoruz. Grup şirketimiz Pantel ile aramızdaki sinerjinin Türkiye’ye sağladığı değeri paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Gregg Betz: "Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz"

Pantel CEO’su Gregg Betz ise şöyle konuştu: “Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin lider Telekom operatörü olarak Pantel; yeni pazarlara girmenin yanı sıra bölgede ve Türkiye’de iş ortaklarına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler sunma konusunda öncü konumundadır. Türk Telekom Grubu’nun uluslararası veri kolu olarak, Ortadoğu, Kafkaslar ve ötesindeki müşterilere hizmet sunmak için sabırsızlanıyoruz. Aynı zamanda Avrupa çapında yaygın, uçtan uca tümüyle yönetilebilir ağımız üzerinden Türk Telekom’a büyük çaplı ve kurumsal müşterilerine limitsiz genişbant sağlama yeteneğini sunabildiğimiz için çok heyecanlıyız.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun