Telekom Ağ ve Altyapı 07 KASIM 2008 / 16:08

Teknoloji dünyasında taşlar yerinden oynuyor

Panasonic ve SANYO sermaye ve iş ortaklığı için görüşmelere başlıyor.

Panasonic ve SANYO sermaye ve iş ortaklığı için görüşmelere başlıyor.


Panasonic ve SANYO arasındaki satın alma konusunda resmi açıklama geldi. Şirketlerin Yönetim Kurulları yaptıkları toplantıda iki şirket arasında sermaye ve iş ortaklığı konularında görüşmelere başlama kararı aldılar. Panasonic ve SANYO görüşmelerde iki şirketin kurumsal değerlerini artırmak için sinerji yaratma ve işbirliği sayesinde gelir ve kârlarda artış elde edilebilmesi için izlenecek inisiyatifleri güçlendirme konularına odaklanacaklar.


Şirketler adına yapılan açıklamada “İki şirketin teknoloji ve üretimdeki bilgi birikimlerini bir araya getirmeleri ile dünyanın dört bir yanındaki insanların hayat kalitesini yükseltecek ve küresel çevre ile harmoni içinde varolacak kurumsal bir grup ortaya çıkacaktır” denildi. Açıklamada verilen bilgiye göre SANYO’nun Panasonic’in alt şirketi olması öngörülüyor. Öte yandan iki şirketin de yönetim birikimi ve iş kaynaklarını birbiriyle paylaşması ile küresel çapta rekabet edebilecek bir kuruluşun ortaya çıkacağı, bu sayede şirketlerin mevcut hissedar, çalışan ve müşterilerine fayda sağlanacağına dikkat çekiliyor.


Panasonic ve SANYO öncelikle anlaşma şartlarını belirleyecek bir proje takımı oluşturacaklar. Görüşme sürecinin Aralık 2008’de tamamlanması hedefleniyor.