Telekom Ağ ve Altyapı 10 EYLÜL 2009 / 13:06

Sun sunucuları birleşememenin zararını yaşıyor

Oracle'la Sun'ın hikayesinin bir türlü noktalanmaması Sun sunucuları olumsuz etkiliyor.

Oracle'la Sun'ın hikayesinin bir türlü noktalanmaması Sun sunucuları olumsuz etkiliyor.


Aslında Oracle'ın Sun'ı satın aldığını duydğumuzdan bu yana beklediğimiz bir konu vardı. Oracle Sun'ın donanım bölümünü acaba HP'ye mi IBM'e mi satacak diye. Nihayet geçen hafta HP'nin bu üçlü dengenin tamamlayıcısı olacağına dair haberler duyulmaya başlandı. Yani Sun Microsystem'ın donanım işi Oracle marifetiyle HP'ye geçecek gibi gözüküyor. Tabii bu gelişme de bir türlü neticelenemeyen satın alma süreci yüzünden Sun sunucularının gördüğü zararı engellemeye yetmiyor.

Aslında, Oracle ile Sun'ın birleşmesini mikroskop altında inceleyen Avrupa Birliği'nin derdi işin donanım tarafı değil ama yine de en çok zarar göre sunucu işi oluyor. AB bu birleşmenin veritabanı pazarındaki yarışı nasıl etkileyeceği ile daha çok ilgileniyor ve bu konuyu derinlemesine araştırıyor. ile ilgili derin bir araştırma başlattığını duyurdu.

Geçen hafta IDC'nin açıkladığı rakamlara göre bir türlü tamamlanamayan Sun/Oracle birleşmesinden bu yana, Sun’ın sunucu gelirleri yüzde otuz yedi gerileyerek 981 milyon dolara düşmüş durumda.

Aslında şu anda bütün donanımcılar zarar eder durumdalar ama Sun'ın düşüşü herkesin önünde.

Problemin temel nedeni sunucu müşterilerinin Oracle'ın Sun'ın donanım işi ile ilgili ne yapacağını bilmediğine inanmalarından kaynaklanıyor gibi gözüküyor. Tabii IBM ve HP gibi firmalar da bu sisli havadan yararlanıyor ve Sun donanımlarının geleceği ile ilgili belirsizliklerin arttığı bilgisini hızla yayıyorlar.

Bu sürecin hızla sonlanması ya birleşmenin tamamlanmasından ve Oracle'ın bu kadar donanımla ne yapacağına karar vermesinden ya da bir an önce Sun'ın donanım bölümünü başka bir oyuncuya satmasından geçiyor gibi gözüküyor.

Bütün bunların yolu da Avrupa Birliği'nin bu satın alma ile ilgili vereceği karara kilitleniyor. Eğer AB kararı daha fazla uzatırsa, geriye Sun'ın satabileceği bir donanım bölümü de kalmayabilir...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun