Telekom Ağ ve Altyapı 03 EYLÜL 2009 / 11:28

Risk sermayesi şirketi Skype'ı eBay'den satın aldı

eBay Skype’ ın büyük bir bölümünü resmen bir risk sermayesi grubuna sattı.

eBay Skype’ ın büyük bir bölümünü resmen bir risk sermayesi grubuna sattı.


Skype ve eBay, iki şirketin büyük ölçüde yollarını ayırdığını ve Skype’ ın bir risk sermayesi şirketine satıldığını bildirdi. Bu anlaşmayla eBay'e VolP şirketinin yüzde otuz beşi ve Skype’ ın getirdiği 2,5 milyar dolarlık bir miktar kaldı.

Skype Başkanı Josh Silvermen blogunda yaptığı açıklamada bu satışı Skype tarihinde yeni bir sayfa olarak değerlendirdi. Silvermen şirketin yeni sahipleriyle tam olarak bağımsız bir şirket olacağını kaydetti.

Skype'ın kurucuları Niklas Zennström ve Janus Friis, şirketi eBay'e 2005 yılında satmıştı. Şirket 2,6 milyar dolar ve finansal hedeflerin tutturulması halinde ek 1,5 milyar dolar ödeme karşılığı eBay tarafından satın alınmıştı. Fakat iki şirket için balayı çok uzun sürmedi.

Bugün internette yapılan açıklamalara göre eBay'in Skype ile ayrılma kararının altında yatan yasal sorunların olması ihtimali söz konusu. Skype tarafından kullanılan P2P tekniği patentini elinde tutan Joltid Şirketi online açık artırmayla lisans anlaşmasını iptal etti ve bu durum eBay’i yeni teknolojik iş çevreleri bulma çabasına yöneltti.