Telekom Ağ ve Altyapı 19 ARALIK 2008 / 15:25

Panasonic'in dileği oluyor, SANYO'yu alıyor

Panasonic ve SANYO arasındaki satın alma konusunda resmi açıklama Kasım ayı başlarında gelmişti. Aralık 2008’de tamamlanması hedeflenen görüşme süreci olumlu sonuçlandı

Panasonic ve SANYO arasındaki satın alma konusunda resmi açıklama Kasım ayı başlarında gelmişti. Aralık 2008’de tamamlanması hedeflenen görüşme süreci olumlu sonuçlandı


Panasonic, SANYO için 9 milyar dolar fiyat biçti. Goldman Sachs gibi önde gelen hissedarlar fiyat konusunda Panasonic ile geçen aydan beri pazarlık ediyordu. Bugün hisse başına 1.47 dolara anlaşıldı.


Anlaşma, Panasonic’in SANYO’nun güneş enerjisi ile çalışan panelleri ve yeniden şarj edilebilir bataryaları karşısında avantaj sağlamasına yardımcı olabilir. Değeri artan Japon Yeni, yükselen hammadde ve azalan icat fiyatları, sektör kazancını büyük ölçüde hırpaladı. SANYO da bu durumdan etkilendi. Temmuz-Eylül dönemi karlar geçen seneye oranla üçte iki azalarak 49 milyon dolara düştü. Aynı şekilde Panasonic’in dönemsel karı yüzde 16 düşüşle 960 milyon YTL'ye (624 milyon dolara) geriledi.


Panasonic, SANYO ile yaptığı ortak açıklamada, SANYO’nun tüm hisselerini almak için teklif sunacağını ve anlaşmanın Şubat ayına kadar tamamlanmış olmasını umduğunu belirtti. Goldman Sachs da açıklamayı onayladı.


Panasonic Başkanı Fumio Ohtsubo, SANYO’yu almanın gün geçtikçe kötüleşen küresel ekonomik düşüşte Panasonic’in rekabet gücünün artacağı görüşünde. SANYO Başkanı Seiichiro Sano anlaşmanın 100 yılda bir yaşanan bu zor zamanlarla mücade etmek için açılan bir yol olduğunu belirtti.


Popüler bir marka olmasına rağmen SANYO, Japonya’daki diğer elektronik markalarıyla rekabette zayıf kalmıştı. 2006 yılında Goldman, Daiwa ve Sumitomo Mitsui’nin hazırladığı kurtarma planı 5 milyar YTL'ye (3.3 milyar dolar) mal olmuştu. Bu nedenle anlaşmadan alacakları miktar 8.7 milyar YTL'yi (5.7 milyar dolar) buluyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun