Telekom Ağ ve Altyapı 11 ARALIK 2012 / 11:52

Optik ve genişbant ağ sistemleri 2012'de 40 milyar dolar getirdi

Optik ve genişbant ağ sistemleri 40 milyar dolar gelir getirdi

İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen Optik/Genişbant Ağı Çalıştayı'nda Türkiye ve Japonya arasında kilit rol oynayan şirketler, ileri bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikleri İTÜ de sergileme fırsatı bulurken, 11 Japon şirketinin temsilcileri SDKM açık alanlarında katılımcılara aktif sunumlarda bulundu. 

İstanbul Teknik Üniversitesi, "İletişim ve Bilgi Teknolojileri" ve "Afet Kurtarma" başlıklarında bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Türk ve Japon kurumların işbirliğiyle İTÜ Ayazağa Kampüsünde gerçekleştirilen çalıştayda, Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Japonya İletişim Bakanlığı, Türkiye Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı yöneticileri ile Türk Telekom ve Turkcell gibi sektörün önde gelen şirketlerin temsilcileri bir araya geldi. Çalıştay'da konuşan ilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Muhterem Çöl, Optik/Genişbant Ağ Sistemi'nin Türkiye’ye 2012 yılında 40 milyar doların üzerinde gelir sağladığını söyledi.

Etkinliğin açılışında konuşan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Saymanı Veli Tan Kirtiş iletişimi gerçekleştirmek için teknolojiye ihtiyaç olduğunu, ülkelerin gelişmişliğiyle iletişim altyapısının birebir örtüştüğünü söyledi. Türkiye bu konuda son 10 yılda çok ciddi ataklar, ciddi çalışmalar ve yatırımlar yaptığını dile getiren Kirtiş sözlerine şöyle devam etti;
“2004’te genişbant kullanıcı sayımız 1 milyon bile yoktu. Türk Telekom dışında ilk genişbant yatırımını Turkcell-Superonline yaptı. Yatırımlar, 2007 yılını son çeyreğinde başladı. Şu an itibariyle 500 bin genişbant kullanıcısı, 6.5 milyon xDSL genişbant kullanıcısı, 10.5 milyonun üzerinde mobil genişbant (3G) kullanıcısı; yani toplam da 18 milyon genişbant kullanıcısı mevcut. Bu gelişme Türkiye’nin ekonomik gelişmesine de yardımcı olmuştur. Bu büyümenin de artarak devam etmesini bekliyoruz”

Japonya İç İşleri İletişim Bakanlığı Standardizasyon Yöneticisi Hideo Fuseda ise etkinliğin Türk-Japon işbirliği için önemli bir adım ve fırsat olduğunu söyleyerek, Optik/Genişbant Ağ Sistemi Türkiye’nin bu alandaki gelişmesini hızlandıracağını düşündüğünün altını çizdi.

İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi Devrede

İTÜ Ar-ge’den Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik de Optik/Genişbant Ağ Sistemi dünyada ve Türkiye’de hızla gelişmekte olan bir sistem olduğunu dile getirerek, İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi öncülüğünde bu alandaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ifade etti.

Türk Telekom Denetim Kurulu Üyesi Lutfi Aydın ise telekomünikasyon ve inovasyondan uzak kalarak gelişme sağlanamayacağını ifade ederek, “Bilişim sektörü her sektörün altyapısını oluşturmaktadır ve geleceği şekillendirir. Düzenlenen bu çalıştayda güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum.” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun