Telekom Ağ ve Altyapı 23 KASIM 2010 / 07:42

Novell kendini iki parçada 2,2 milyar dolara satıyor

Bilgisayar teknolojileri şirketini satın alanlar arasında Microsoft da bulunuyor.

Bilgisayar teknolojileri şirketini satın alanlar arasında Microsoft da bulunuyor.


Bilgisayar teknolojileri şirketi Novell, kendisini toplamda 2,2 milyar doları bulan fiyatla, önemli patentlerini de Microsoft'un başını çektiği konsorsiyuma olmak üzere, bir çok yatırımcıya satıyor.

İlk aşamada Novell'in çoğunu veri merkezi yazılım şirketi Attachmate satın almaya karar verdi. Attachmate, Francisco Partners, Golden Gate Capital ve Thoma Bravo şirketlerinin ortak bir girişimi. Attachment, Novell için hisse başına 6,10 dolar ödeyecek. Novell'in daha önce başka girişimcilerden de teklif aldığı ancak teklifleri kabul etmeyerek fiyatını artırdığı biliniyor.

Novell CEO'su Ron Hovsepian, "Elimizde birçok alternatif vardı. Ancak bizler yönetim kurulunda hissedarlarımızı en mutlu edecek rakamlara ulaşmayı hedefledik" dedi. Satın almanın 2011 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Anlaşmanın Microsoft'la olan detaylarına bakıldığında hangi patentlerin alındığı görülemiyor. Ayrıca Microsoft, koalisyon içinde bulunduğu diğer şirketlerin isimlerinin de açıklanmasını istemiyor. Ancak Microsoft'un satın almada 450 milyon doları gözden çıkardığı öğrenildi.

1979 yılında kurulan Novell'in yazılımları arasında Linux işletim sisteminin popüler sürümlerinden biri, ağ çözümleri, e-posta ve şirketlerin çalışan kimliklerini görüntüleyebildikleri programlar bulunuyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun