Telekom Ağ ve Altyapı 03 AĞUSTOS 2011 / 10:09

Nokia Siemens Networks GSM trafiğini rahatlatmayı hedefliyor

Önüzmüdeki yıllarda hızla kullanımının artması beklenen GSM hatlarında ortaya çıkması muhtemel sorunlar için yeni bir yazılım paketi hazırlandı.Nokia Siemens Newtworks’ten verilen bilgilere göre, 2015 yılında GSM aboneliği 1 milyara ulaşacak. Ancak GSM ağlarının aygıtlar ve uygulamalar arasındaki otomatikleştirilmiş iletişimi desteklemek amacıyla daha sık kullanılıyor olması, operatörlerin sinyal kapasitesinde, trafik yönetiminde ve servis kalitesinde ciddi sorunlarla karşılaşılmasına sebep olacak.

Geliştirilen yazılım sayesinde bu sorunların önüne geçilmesi hedefleniyor. Nokia Siemens Networks, Ağ Sistemleri ürün yönetimi şefi Thorsten Robrecht, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “M2M (makineden makineye) uygulamaları, ağ üzerinde hem ek bilgi, hem de ek sinyal yükü oluşturmaktadır. Akıllı sayaç gibi, toplu M2M uygulamalarında, aylık ek masraf, abone için çok düşük miktarlardadır. Genellikle 1 megabyte’ı bile bulmaz. Ancak, yapılan her veri hareketi için ek sinyal yükü oluşacaktır” dedi.

M2M veri hareketlerinin, önümüzdeki yıllar içinde on katı kadar artacağını tahmin ettiklerini belirten Robrecht, sinyal yükünün operatörler için ne kadar önemli bir konu olduğu daha açıkça görüleceğinin altını çizerek yarattıkları M2M yazılım paketi ile sinyal yükünün yüzde 70’e kadar azaltabileceğini ifade etti.

Yazılım paketi neler getiriyor?

Yazılım paketi kısa ve net bir çağrı özelliğine dayanıyor. Bu özellik M2M taşınabilir istasyonlarla, baz alıcı-verici istasyon arasında sinyallenmiş bilgiyi azaltıyor. Böylece GSM operatörlerinin artan M2M kullanıcıları için ek baz istasyonları kurmalarına gerek kalmıyor.

Yazılım Ağustos ayından itibaren kullanıma sunuldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun