Telekom Ağ ve Altyapı 28 NİSAN 2011 / 10:24

MedNautilus İstanbul ve Atina'yı fiberle bağladı, operatörlere yeni bir veri yolu açıldı

MedNautilus, Türkiye’nin ilk özel uluslararası denizaltı kablo sisteminin Atina-İstanbul bağlantısını tamamlayarak İstanbul’u kendi altyapısı üzerinden dünyaya bağladığını duyurdu. Akdeniz Bölgesi’nde çok geniş bir özel iletişim ağına sahip olan MedNautilus’un yeni kablo ağı, Türkiye’nin uluslararası iletişim altyapısının güvenilirliğini ve kapasitesini önemli ölçüde yükseltmeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyor.Operatörlerin hizmetine sunulan ağın, aynı zamanda Türkiye’nin artmaya devam eden hızlı internet ihtiyacını da karşılaması amaçlanıyor.

Konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Telecom Italia Sparkle CEO’su Paolo Ferrari “Projeyi Türkiye gibi önemli bir iletişim pazarında faaliyet gösteren telekom operatörlerinin, internet servis sağlayıcılarının, medya şirketleri ve kuruluşlarının güvenilir ve yüksek hızda internet bağlantı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için gerçekleştirdik” dedi (ed: toplantı öncesine yaptığımız görüşme sırasında Ferrari soyadının Rossi'den sonra İtalya'da en yaygın 2. soyadı olduğunu öğrendik. bizdeki Korkmaz gibi, Yılmaz gibi...)

[caption id="attachment_24614" align="alignleft" width="176" caption="Telecom Italia Sparkle CEO’su Paolo Ferrari"][/caption]

Yüksek kapasite ihtiyacı olan operatörlerin, medya şirketlerinin yanı sıra pek çok farklı kuruluşa büyük kolaylık getirmesi hedeflenen 3 terabit bant genişliğine sahip denizaltı kablo ağının, Türkiye'nin uluslararası iletişimine daha fazla kalite, güvenlik ve seçenek getirmesi bekleniyor

(ed: buraya bir not düşelim... MedNautilus, bu kablo ağının özellikle kurumsal servis sağlayıcılar için toptan bant genişliği sunmak üzere kurduğunu açıkladı. yani hattın perakende satışı yok. herhangi bir kesinti durumunda ise karadan giden bir yedek hat söz konusu, yani denizaltı hattı aslında yedekli çalışıyor. ancak yedeğin sunduğu kapasite şu an için 3 terabit seviyesinde değil. MedNautilus Türkiye Genel Müdürü Cem Doğrusöz, bu yedek hattın kapasitesinin önümüzdeki dönemde 1,5 terabite kadar ulaşabileceğinin bilgisini verdi ki, bu da yedek hat kapasitesinin şimdilik 1,5 terabitten daha aşağıda olduğu anlamına geliyor.)

Çoğu yerel operatörün hâlihazırda yer aldığı bir veri merkezi olarak da hizmet veren MedNautilus İstanbul Veri Merkezi, müşterilerin çözümlerini Türkiye çapında yaygınlaştırmasına da olanak sağlıyor.

İstanbul’un hızlı ve güvenli internet altyapı ihtiyacı yeni kablo ağı ile karşılandı

Projenin Türkiye'nin iletişim ağlarına olan katkısı hakkında Paolo Ferrari şunları söyledi: “İstanbul dünyanın sayılı finans merkezlerinden biri olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Projeyi böylesine önemli bir finans merkezinin güvenli ve hızlı bir internet altyapısına olan ihtiyacını göz önünde bulundurarak gerçekleştirdik. Yeni Atina-İstanbul denizaltı fiber optik kablo ağımız, İstanbul’u Bükreş ve Budapeşte üzerinden Viyana’ya bağlayan karasal fiber optik ağımızın kapasitesini ve yedekliliğini daha da güçlendirerek İstanbul’un dünya ile olan iletişimini daha da güvenli kılıyor.”

[caption id="attachment_24616" align="alignleft" width="189" caption="MedNautilus Türkiye Genel Müdürü Cem Doğrusöz"][/caption]

MedNautilus Telekomünikasyon Türkiye olarak böyle bir projeyi İstanbul’un hizmetine sunmaktan dolayı büyük gurur duyduklarını belirten MedNautilus Türkiye Genel Müdürü Cem Doğrusöz de, proje ve son kullanıcıya sağlayacağı avantajlar hakkında şu bilgileri verdi: “MedNautilus’un bu son altyapı yatırımı, yüksek kalitede internet ve yenilikçi bağlantı çözümleriyle yüksek güvenliğe önem veren özel sektörden kamu sektörüne; uluslararası şirketlerden son kullanıcıya kadar herkese hızlı ve güvenli bir internet ve iletişim ağı sunuyor.”


Veri merkeziyle altyapı olarak servis (IaaS) çözümleri de sunulacak


Atina-İstanbul fiber optik kablo ağı Telecom Italia Sparkle grubu tarafından Akdeniz bölgesinde altyapı konusunda planladığı daha kapsamlı yatırımın önemli bir adımını oluşturuyor. Telecom Italia Sparkle Grubu hem toptan satış hem de kurumsal sektördeki sanallaştırılmış hizmetlere yönelik yoğun talebi karşılayabilmek için İstanbul, Atina ve Sicilya’da bulunan veri merkezlerine yatırım yapmaya devam ediyor.

Akdeniz’in bu en önemli noktalarında yer alan MedNautilus veri merkezleri sisteminin güçlendirilmesinin ve genişletilmesinin Telecom Italia Sparkle’ın ve MedNautilus’un uluslararası bağlantı hizmetlerine daha da değer katması bekleniyor. Planlanan yeni IaaS (Infrastructure as a Service - Servis olarak Altyapı) çözümleri 2011 yılının 4. çeyreği itibariyle MedNautilus İstanbul veri merkezinde kullanıma hazır olacak.

MedNautilus’un İstanbul’da bulunan veri merkezi 3500 metrekarelik bir alanda uluslararası kalite ve yüksek güvenlik standartlarıyla müşterilerinin her an artmakta olan enerji ve alan ihtiyaçlarına ölçümlenebilir çözümler sunuyor. Yeni kablo ağı sayesinde MedNautilus depolama, yedekleme ve “bulut bilişim” gibi en zorlu veri merkezi uygulamaları konusunda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayarak onlara kaliteli ve yüksek güvenlikte bağlantı çözümleri sunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun