Telekom Ağ ve Altyapı 19 MART 2013 / 10:21

Kablosuz ağların ilacı menzil geliştirici cihazlar

Evde ya da ofiste internete bağlı cihazların artması ile kablosuz ağın kapsama alanı daha da önem kazanmaya başlarken, menzil geliştirici cihazlarla bu sorunu çözmenin anahtarı olarak öne çıkıyor. Menzil Genişletici (range extender) adı verilen cihazlar bu soruna yönelik en önemli araçlar. Evde ya da ofiste mevcut modem ya da router’ı değiştirmeden kablosuz internetin menzilini artırmayı sağlayan ürünler, aynı zamanda bağlantı hızını ve kalitesini de belli noktada sabitleyebiliyor. Kurulumu ve kullanımı da son derece basit olan menzil genişleticiler, modem ya da router’ın kapsama alanı içindeki yakın bir noktaya kurulduğunda kablosuz internetin menzilini artırarak, en uç noktada dahi daha iyi erişim sağlıyor.

TP-LINK Teknik Müdürü Önder Tayanç, network sektöründe fiyat/performans konusunda en başarılı ürünleri pazara sunan TP-LINK’in Range Extender çözümlerinin de uygun fiyattan ödün vermeden, hem kalitesiyle hem de kullanım kolaylılığı ile öne çıktığını vurguladı. Bu tür bağlantı sorunu olan ve menzil artırmak isteyen tüketicilere üç model ile çözüm sunduklarını ifade eden Tayanç, kullanıcıların gereksinimine göre bu üç üründen birini tercih edebileceğini belirtti.

TP-LINK’in menzil genişletici modellerinden biri olan TL-WA730RE, 150Mbps hıza sahip. Geleneksel 802.11g ürünlerine göre 9 kat hız ve 4 kat menzil artırabilen ürün, sadece kablosuz ağların menzilini artırmıyor; access point gibi çalışarak kablolu bağlantıyı da kablosuz olarak paylaştırabiliyor. Cihazda bulunan Ethernet portu ile internet kaynağı cihaza kablolu bağlanan ürün, cihazın kablolu bağlantısını kablosuz ağa dönüştürebiliyor. Kurulumu ve kullanımı da çok basit olan ürün, üzerindeki WPS düğmesine 5 saniye kadar basıldığında aktif hale geliyor ve WPS destekli sinyal kaynağı cihazlara kolayca bağlanabiliyor. 802.11g destekli tüm ürünlerle de (router, access point, adaptör) uyumlu olan ürün, bu eski nesil cihazlara da 54Mbps’ye varan hızlarda bağlantı sağlıyor. Cihaz, 79 lira fiyat etiketine sahip.

TP-LINK’in bir diğer menzil genişleticisi ise TL-WA830RE modeli. 300Mbps bağlantı hızı sağlayan bu ürün, üzerindeki çift anteni ile duvarları, engelleri rahatlıkla aşarak kablosuz ağ sinyallerini en uç noktaya kadar ulaştırabiliyor. Diğer modelde olduğu gibi kablolu bağlantılarda da kullanılabilen ürün, bütün b/g/n cihazları ile uyumlu. Cihaz, 109 lira fiyat etiketine sahip.

Üçüncü menzil genişletici modeli ise, küçük ve duvara monte bir ürün olan TL-WA850RE. Şık tasarımı, kolay taşınabilen boyutu ile dikkat çeken ürün, kolay taşınması nedeniyle farklı ortamlarda da kullanılma olanağı sağlıyor. 300Mbps kablosuz hız sağlayan cihaz, daha önce eşleştiği ağları tanıyabiliyor. Böylece taşınarak farklı ağlarda kullanıldığında her seferinde ağ tanımlamak gerekmiyor. Ürün üzerindeki Ethernet yuvası sayesinde farklı cihazları (Blu-ray oynatıcı, oyun konsolları, DVR, internet TV vb) kablosuz ağa bağlayan bir adaptör görevi de görebiliyor. Cihaz, 115 lira fiyat etiketine sahip.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun