Telekom Ağ ve Altyapı 25 OCAK 2011 / 16:46

İnternet Servis Sağlayıcılar birleşti. Hedef: Türkiye’yi bölgenin internet üssü yapmak

Son dönemde finans merkezi olması sıkça gündeme gelen İstanbul’un bölgesel bir internet üssü olabilmesi için bir araya gelen yedi internet servis sağlayıcısı oluşturdukları platformun detaylarını paylaştı. Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) öncelikle Türkçe içeriğin yurtdışında barındırılmasını önlemeyi, ardından da yabancı içeriklerin Türkiye’de internet değişim noktasına katılmasını sağlamayı amaçlıyor.







Toplantıda Borusan Telekom, Doğan Telekom, Global İletişim, Grid Telekom, Koç.net, Superonline ve TurkNet’in oluşturduğu platformun herkese açık olduğu hatta Türk Telekom, Türksat ve Ulaknet’ten cevap beklendiği açıklandı. Ayrıca mobil olarak Turkcell’in platforma bağlandığı, Vodafone’un da bağlanmak üzere olduğu belirtildi.



TNAP bahsi geçen internet servis sağlayıcılar arasında bir birlik yaratarak internet trafiğinin hızı, günceliği ve kalitesini artırmayı hedefliyor. 200 gigabitlik kapasitesinin yanında 100 kilometrelik bir fiber altyapı yatırımı yapılan platform hedeflerini nasıl gerçekleştirecek?



Türkçe içeriğe ulaşmak için yurtdışındaki veri merkezlerine bağlanmaya gerek kalmayacak



İnternetteki Türkçe içeriğin yüzde 90’sı TNAP bünyesindeki şirketlerin veri merkezlerinde bulunuyor. Bu içeriğe ulaşmak için Türkiye’deki ziyaretçiler bir platformdan diğerine geçmek için ülkeler arası siber yolculuğa çıkmak zorunda kalıyor. Ancak platform sayesinde her şirketin kullanıcıları Türkiye’de kalarak sistemlere hızla ulaşabilecek.



Ayrıca tek bir platformda bir araya gelen sağlayıcılara getirilen şart ile her sağlayıcı en az iki yedek sağlayıcı kullanarak muhtemel kesinti ya da çökmelerin önüne geçecek.





Tabii Türkçe içeriğin yüzde 90’nı dendiğinde akla Facebook, Google gibi uygulamaların Türkçe sürümleri gelmesin. Bu gibi sitelerin içeriklerinin hiçbiri Türkiye’de barındırılmıyor. Oysa ülke olarak internete yoğun bilgi aktarımı yapıyoruz. Hatta Türkiye’deki internet kullanımının yüzde 90’ı yurtdışından dolaşarak geliyor. Bu doğrultuda bakıldığında yedi şirketin bir araya gelmelerindeki başka sebep de yurtdışındaki içeriğin Türkiye’de barındırılmaya çalışılması olacak.



Türkiye’nin internet merkezi olabilme potansiyeli oldukça yüksek



Belki de son yüzyılda sıkça söz ettiğimiz jeopolitik konumumuz sahiden internet merkezi olabilmemiz için bize olanak sağlayabilir. Öyle ki, Orta Doğu bölgesi dünyada internet kullanımının en hızlı arttığı bölge olarak dikkat çekiyor. Sadece bu sebepten bile uluslararası şirketler internet üzerindeki hızları artırmak için ülkemizdeki internet değişim noktalarını kullanabilir.



Bölgesel yakınlık nedeniyle rakiplerimiz arasında Bulgaristan’ın bulunduğu belirtilen toplantıda, Türkiye’nin bölgesel güç olabilmesi gerekenler arasında Türk Telekom’un katkısının da beklendiği konuşuldu. Aksi halde platformun daha düşük bir ivmede büyüyebileceği ortak fikir olarak belirtilirken Türk Telekom’un rasyonel bir davranış doğrultusunda katılımının makul olacağı duyuruldu.



Platforma destek sağlaması beklenen Türk Telekom’la görüşmelerin olumlu geçtiği, konu hakkında çalışmaların sürdüğü belirtildi. Toplantıya yedi servis sağlayıcıyı temsilen Borusan Telekom, Telekom Pazarlama, İş Geliştirme ve Operatör İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Özsaruhan, Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, D-Smart & Smile Satış ve Teknik Operasyonlar Grup Başkanı Fazıl Esen, Grid Telekom Genel Müdürü Hakan Akan, Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Turk.net Genel Müdürü Cem Çelebiler katıldı.








Borusan Telekom, Telekom Pazarlama, İş Geliştirme ve Operatör İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdem Özsaruhan



Koç.net Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca



Global İletişim Genel Müdürü Murat Küçüközdemir



D-Smart & Smile Satış ve Teknik Operasyonlar Grup Başkanı Fazıl Esen



Grid Telekom Genel Müdürü Hakan Akan



Superonline Genel Müdürü Murat Erkan



Turk.net Genel Müdürü Cem Çelebiler

YORUMLAR
Mert Boratav 26 OCAK 2011 / 12:27 0 0
Internet servis sağlayıcılar birleşti de ne olacak ?

Her ne kadar internet Türkiye'ye yeni bir vizyon getirmiş olsa da, hala çok yavaş, çok pahalı, çok yavaş ve yeterince yaygın değil.

Türk Telekom'un özelleşmiş olması, Türk internetinin ufkunu açacağına, telekom tekeli halen kırılamadığından, bütün servis sağlayıcılar Türk Telekom'a mecbur durumdalar. Çünkü ülkenin kablo altyapısının %92'si hala TT'ye ait.

Fiber hizmetlerinin söz konusu olduğu günümüzde bile, fiber kanalları belediyelerce açılıyor ve fahiş geçiş ücretlerinin yanısıra, işlemler çok ağır işliyor.

Yani TT harici servis sağlayıcıların halini anlamak lazım. Hizmet satmaya çalışıyorlar, ama altyapı onlara ait değil. Hizmetlerini götürebilmeleri için TT'in altyapısının kullanılması gerekiyor. Mesela, Adana gibi Anadolu'nun ciddi ticaretini kapsayan ilimizde bile hala TT haricinde pop noktası bulunmuyor. Daha doğrusu bulunamıyor da. Çünkü kanallar TT'ye ait ! Diğer servis sağlayıcıların ilgili noktaya hizmet satabilmesi için TT'nin kablo altyapısının kullanılması gerekiyor. Bu sorun sadece Adana için değil, Türkiye'nin %97'sinde geçerli.

Olağan olarak, eski ve halen optimum performansa ulaşamayan TT altyapısından ötürü (fiber, LL, vb) SS her ne kadar üstün performansa sahip olsa da, TTnin altyapısı ve hizmetine mecbur olduğundan bir noktaya geliyor tıkanıyor.

Geçtiğimiz günlerde herkesin sık olarak kullandığı Speedtest.net sitesinin istatiklerini incelediğimde durumun ne kadar da vahim olduğunu anladım. (http://www.speedtest.net/global.php) Her ne kadar reklamlarda süper hızlı internet cümleleri telaffuz edilse de, gerçek anlamda (milyonlarca testin sonucu olarak) Türkiye'nin genel internet download hızı olarak dünya geneline göre 56. sırada. Önümüzde kimler yok ki ? Moğolistan, Ghana, Estonya, Vietnam, Ruanda...Upload hızları ise daha sevindirici ! 43. Sıradayız.

Günümüzde, bir çok Avrupa ülkesinde 1Mbit internet hizmeti ücretsiz sunuluyor. Internet hızları ise 200 Mbit'e dayanmış durumda. Bizde ise hala ADSL'de 8Mbit'e abov demek zorundayız.

TT'nin tekel engeli aşılmadıkça, ülkemizde internet hem pahalı, hem yavaş, hem de istenilen kalitede olmayacağa benziyor ne yazık ki. Ne dersiniz ?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun