Telekom Ağ ve Altyapı 11 AĞUSTOS 2009 / 06:53

IBM, SPSS’i satın aldı

IBM, analitik yazılımları geliştiren SPSS şirketini 1,2 milyar dolara satın alarak bu alandaki pazar payını ve iddiasını artırdı.

IBM, analitik yazılımları geliştiren SPSS şirketini 1,2 milyar dolara satın alarak bu alandaki pazar payını ve iddiasını artırdı.


IBM, analitik yazılımları geliştiren Chicago merkezli SPSS şirketini 1,2 milyar dolara satın aldı. acağını duyurdu. Geçtiğimiz ay başlayan satış görüşmelerinde uzlaşmaya varan iki şirket adına resmi açıklama IBM'den yapıldı. IBM, SPSS tarafından geliştirilen teknolojilerin, IBM'in geliştirdiği iş zekası ve performans yönetim araçlarında kullanılacağını açıkladı.

IBM, bir süredir kurumsal yazılımlar alanında büyük yatırımlar yapıyordu ve Exeros ile Cognos şirketlerini satın almıştı. Öte yandan IBM kaynak kod analiz araçları geliştiren Ounce Labs'ı satın aldığını da açıkladı.

Pazar araştırma şirketi IDC'e göre, 2008'de IBM'in analitik yazılımlar pazarında pazar payı yüzde 0.5 iken SPSS'i satın almasıyla birlikte, IBM pazarda yüzde 14.5'luk bir pazar payına ulaşacak.

SPSS ürünleri IBM'in Bilgi Yönetimi Ürün Grubu içinde yer alacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun