Telekom Ağ ve Altyapı 03 NİSAN 2013 / 11:01

Hintli dev Türkiye’yi merkez yapacak

Dünyanın önde gelen telekomünikasyon servis sağlayıcı şirketlerinden Tech Mahindra Türkiye’deki ilk ofisini İstanbul’da açtı. Merkezi ABD’de olan Hint kökenli Tech Mahindra, İstanbul’u Türkiye ve Orta Asya için bir merkez olarak konumlandıracak. Türkiye’ye adım atan Tech Mahindra, İstanbul'daki merkezden müşterilerine özel servisler sunmayı amaçlıyor. Tech Mahindra Türkiye’yi Avrupa ve Ortadoğu arasında bir üs olan coğrafi konumu nedeniyle oldukça avantajlı buluyor. Tech Mahindra gelecekteki projeleri için Türkiye’yi yakın kıyı merkezi olarak geliştirmeyi amaçlıyor.

Tech Mahindra Orta Doğu ve Türkiye Bölge Müdürü Girish Bhat, İstanbul ofisinin açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türkiye büyüme yolunda ve biz bu yolculuğun bir parçası olmak için oldukça hevesliyiz. Bölgede varlığımızı arttırdıkça yerel hükümetin de desteğini bekliyoruz. Türkiye’deki yolculuğumuzun bir parçası olarak Tech Mahindra servislerini uzun yıllar destekleyecek yerel kaynakları işe almayı ve eğitmeyi amaçlıyoruz.”

2023'te hedef 160 milyar dolar

Hintli şirketi Türkiye’ye getirme konusunda uzun süredir çaba gösteren ve sonunda bunu başaran Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı M. İlker Aycı da bu telekomünikasyon devinin ofis açması ve Türkiye’yi coğrafyasının hub’ı olarak konumlandırmasını şöyle değerlendirdi:

"Yeni açtıkları ofisleriyle, Türkiye operasyonlarını başlatan Hindistan'ın önemli BT şirketlerinden Tech Mahindra'ya hoş geldin diyoruz. Tech Mahindra Türkiye'nin, Türkiye'yle birlikte büyüyeceğine ve şirketin Türkiye'deki nitelikli iş gücü sayesinde rekabette öne geçeceğine inanıyoruz."

Aycı sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusu sayesinde 2005 ve 2012 yılları arasında GSM abonelerinin sayısı yüzde 52 artarken genişbant ve 3G abonelerinin sayısı sırasıyla yüzde 1.087 ve yüzde 512 arttı. Türk hükümeti 2023 yılı itibariyle bilişim ve iletişim teknolojileri sektörünü 2011 yılındaki 30 milyar dolar büyüklüğünden 160 milyar dolar civarına çıkartmayı hedeflemektedir."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun