Telekom Ağ ve Altyapı 08 EKİM 2012 / 15:55

Fiber bağlantının nabzı İstanbul'da atacak

Fiber bağlantının nabzı İstanbul'da atacak

Portekiz merkezli Hansecom tarafından düzenlenecek FTTH Forum 2012, Lizbon, Barselona ve Budapeşte’nin ardından bu yıl ilk kez İstanbul'da düzenlenecek. Konferansta, fiber alanda Avrupa ve Amerika'dan önemli isimler yer alacak.

7-8 Kasım tarihlerinde İstanbul Mövenpick Hotel’de gerçekleşecek konferansın konuşmacıları arasında Google’ın 1000 Mbps internet hızına sahip dijital şehir yarışmasını kazanan Kansas City Belediyesi’nden Aaron Deacon ve Avrupa’nın Dijital Ajandası hakkında bilgiler vermek üzere Avrupa Komisyonu’ndan Wolf-Dietrich Grussmann yer alırken, Kansas City’nin yanı sıra Amsterdam da fiber şehirlere örnek olarak ele alınacak.

Turkcell Superonline'ın stratejik ortak olarak desteklediği konferansta Etisalat, Turkcell Superonline, Huawei gibi şirketlerin fiber optik teknolojisi alanındaki örnek iş modellerini ve bu alanda önde giden şehirlerin başarılarını paylaşacağını söyleyen Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen, fiber alandaki tüm yenilik ve çözümlerin masaya yatırılacağının altını çizdi.

"10 ilde 1 milyon 133 bin haneye fiber internet hizmeti veriliyor"

Konuyla ilgili konuşan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, 2008’den bu yana yaptıkları yatırımlarla 30 bin km fiber altyapı, 10 ilde 1 milyon 133 bin haneye fiber internet hizmeti verebildiklerini ifade etti. Erkan, Avrupa’nın en önemli pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından IDATE’in "Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi" için hazırladığı raporda Avrupa’nın en hızlı büyüyen operatörlerinden biri olduklarını söyledi.

Tüm bu çalışmaları yaparken bir yandan da Türkiye’yi 2023 hedefine bir adım daha yaklaştırmak adına fiber alanında dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Erkan, bu anlamda Kasım ayında sektörün önemli organizasyonlarından biri olan FTTH Forum 2012’nin İstanbul’da gerçekleşmesi için harekete geçtiklerini vurguladı. Erkan, FTTH Forum’un, farklı bakış açılarını, fiber optik teknolojisinin önde gelen kurum ve firmalarının farklı birikim ve tecrübelerinin paylaşılabileceği bir etkinlik olacağını belirtti.

Konferansa kayıt olmak ve ayrıntılı bilgi almak için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun