Telekom Ağ ve Altyapı 01 KASIM 2010 / 11:33

Facebook P2P sitesi satın aldı

Facebook, dosya paylaşım servisi drop.io’yu satın alarak yeni bir ufka yelken açtı.

Facebook, dosya paylaşım servisi drop.io’yu satın alarak yeni bir ufka yelken açtı.


Facebook, içerik paylaşım servisi drop.io’nun büyük bir kısmını satın aldı. Ancak bu satın almada dikkat çeken şu ki, Facebook drop.io’nun teknolojisinden çok şirketin geliştiricileriyle daha çok ilgili gibi görünüyor.

Drop.io, kullanıcıların dosyaları, videoları ve diğer dijital içerikleri paylaşabileceği bir havuz oluşturmasına olanak sağlayan bir yapıya sahip. Kullanıcı, oluşturduğu bu havuzun ne kadar süre sitede kalacağına dair bir zaman belirliyor ve içeriği kimlerin göreceğine de yine kendisi karar veriyor. İçeriği kimlerin değiştireceğine dair kullanıcının kendi kurallarını koyduğu bu yapı, Facebook da dahil olmak üzere içeriğin çeşitli şekillerde paylaşılmasına olanak sağlıyor.

Facebook’un satın almasıyla birlikte drop.io hizmetlerine son verecek. Şirketin başkanı Sam Lessin’in bundan böyle Facebook’da çalışması dışında, Facebook’un kanatları altına giren şirketin rotasının ne olacağı bilinmiyor.

15 Aralık’a kadar kullanıcılar drop.io üzerinde oluşturdukları havuzdan içerik paylaşabilecek. Ancak sonrasında ise havuzdaki tüm veriler silinecek. Bunun için üyelere içeriklerini kaydetmek için belli depolama hizmetleri verilecek.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun