Telekom Ağ ve Altyapı 15 HAZİRAN 2011 / 10:29

Ericsson yazılım şirketi Telcordia'yı 1,15 milyar dolara satın alıyor

İsveçli şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde iletişim yazılımı geliştiren Telcordia’yı nakit 1,15 milyar dolar karşılığında satın alıyor. Piyasalar satın almayı olumlu karşıladı ve şimdiden şirket hisseleri artış gösterdi.Satın almanın Ericsson’ın uzun süredir şirketi genişletmeyi düşündüğü iş destek sistemlerinde konusunda işe yaraması bekleniyor. İsveçli şirketin kendi deyimiyle Telcordia “mobil, geniş bant ve kurumsal iletişim yazılım ve servislerinde dünya lideri” unvanını taşıyor. Telcordia’da şu anda 2 bin 600 çalışan bulunuyor ve bu çalışanların tamamı Ericsson bünyesine katılacak.

Yeni satın almayla ilgili konuşan Ericsson CEO’su Hans Vestberg, “Cihazlar birbirine bağlandıkça, servisler mobil hale geldikçe ve mobil geniş bant için yeni iş modelleri tanıtıldıkça operasyonlar ve iş destek sistemlerinin önemi artmaya devam edecektir” dedi.

Uzmanlara göre satın alma Ericsson için oldukça olumlu bir hamle. Zira büyüme eğiliminde olan şirketin hantallaşmaya yüz tutan İsveçli şirkete ivme kazandırması bekleniyor. Bu fikirler doğrultusunda Ericsson hisseleri yüzde 1,66 oranında arttı.
ETİKETLER : ericsson telcordia