Telekom Ağ ve Altyapı 05 ŞUBAT 2013 / 14:09

Ericsson SSR 8000 ailesini genişletmeyi sürdürüyor

Ericsson SSR 8000 ailesini genişletmeyi sürdürüyor

Ericsson, 2011 yılında tanıttığı 4G IP ağ çözümünün temel bir bileşeni olan SSR 8000 ailesinin son üyesi SSR 8010 Smart Services Router’ı tanıttı. Portföy, 2G, 3G, 4G ve sabit erişim trafiğini yakınsayan, mobil ve sabit operatörler için ideal ve operatör sınıfı çözümler sunuyor.  20 yuva SSR 8020’yi tamamlayan 10 yuva SSR 8010, operatörlere SSR ailesini şebekenin IP Edge, IP Core ve trafik toplama noktaları gibi farklı katmanlarına uygulama olanağı tanıyor. Enerji harcaması oldukça düşük olan ve veri iletiminde yalnızca 3.3 watt/gigabit harcayan SSR 8010, metro şebekelerde olduğu gibi mevcut kapasiteyi ve öngörülen büyümeyi karşılamak için gerekli olan 10 yuvanın da kullanıldığı uygulamalar için ideal.

SSR 8010’un küçük boyutu, operatörlere ağlarını dağınık yapıda yerleştirmeleri için ek esneklik sağlıyor. Mevcut kapasite ihtiyacına ve gelecekteki büyüme planlarına istinaden operatörler ve büyük ölçekli veri iletimi olan kurumsal müşteriler, hem 8010, hem de 8020 ürünlerini aynı altyapıda kullanabilirler.

SSR 8000 ailesi routerlar, farklı yuva kapasitelerini barındırmasının yanı sıra, ortak donanım ve yazılım bileşimleri içeriyor ve ortak bir yönetim sistemi kullanıyor. Farklı boyutlardaki router’larla aynı IP uygulamalarını desteklemek, operatörlere ağ tasarımında esneklik sunarken eğitim, kurulum alanı ve enerji gibi harcamalardan da tasarruf ederek toplam sahip olma maliyetini azaltıyor.

Ağdaki toplam trafik, farklı tip karakteristikleri olan veri tipleri (ses, online video, uygulamalar) ile katlanarak artmaya devam ederken, operatörlerin bu talebi karşılamaya yönelik yatırımları da artış gösteriyor. Smart Services Router, yüksek kapasiteli routing fonksiyonunun yanı sıra mevcut versiyonda desteklediği BRAS, GGSN gibi temel fonksiyonlar ve önümüzdeki süreçte desteklenecek “Wifi Controler, DPI, CGNAT, BGF, CDN TIC” uygulamaları ile operatörlerin basitlik, üstün performans, ölçeklenebilirlik ve zeka gibi dördüncü nesil IP network gereksinimlerini uygun maliyetle karşılamasını sağlıyor.

Ericsson 4. Nesil IP Çözüm Grubu Direktörü Barış Al konuyu şöyle değerlendirdi:
“SSR ürün ailesi, Ericsson’un data, kontrol ve çoklu uygulamalar için ölçeklenebilen dördüncü nesil IP çözümlerini geliştirme konusundaki çalışmalarını öne çıkarmaktadır. Data merkezleri ve son kullanıcılar arasındaki trafiğin 2016 yılı itibariyle dört kat büyüyerek, yıllık 1000 exabyte’a yaklaşacağı düşünüldüğünde, bu tip akıllı çözümlere olan talebin çok güçlü olacağını tahmin ediyoruz.”

2012 yılının üçüncü çeyreğinde satışa sunulan SSR 8010’un yeni uygulamaları, 2013 yılında içinde pazara sunulacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun