Telekom Ağ ve Altyapı 04 KASIM 2011 / 16:22

Ericsson’un Ortadoğu’daki dördüncü eğitim merkezi İstanbul’da

Ericsson Academy bugün İstanbul’da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşen törenle açtı.Ericsson’un Maslak’taki merkez ofis binasında faaliyete geçen Ericsson Academy’de telekomünikasyon alanında nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenirken akademi, 600 uzman eğitmenden oluşan küresel bir organizasyonun uzantısı olarak hizmet verecek.

Ericsson çalışanları, işortakları ve çalışanları, sektör çalışanları ve şirketleri olmak üzere tüm ekosisteme açık olacak Ericsson Academy hizmetlerinin önümüzdeki süreçte çevre ülkelere de sunulması planlanıyor. Sertifikasyonlu eğitimlerin öne çıkacağı merkezde, 2012’de verilmesi planlanan eğitimler arasında IP sertifikasyonu da yer alıyor.

Ericsson Academy’nin mühendislerden sektör profesyonellerine kadar geniş bir kesime hitap edecek olmanın yanısıra üniversitelerde de eğitim işbirliklerine öncülük edeceğini belirten Ericsson Türkiye Genel Müdürü Özgür Tohumcu, Ericsson’un en yerel küresel şirket olma amacıyla ilerlediğini belirtti. Ericsson Academy’nin stratejik bir iş birimi ve çok amaçlı bir iş platformu olduğunu belirten Ericcson Ortadoğu Bölgesi İnsan Kaynakları Başkanı Yeşim Aksu ise Ericsson sertifikasyonlarının 200 ülkede geçerli oluşu nedeniyle insan kaynağı için yarattığı istihdam olanağına dikkat çekti. Açılış töreninde söz alan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise Türkiye’de iletişim teknolojileri konusundaki hızlı ilerleyişe dikkate çekerek üzerinden 26 ay geçen 3G sonrasında mobil abone sayısının AB ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 38.9'a ulaştığını belirtti. Acarer, konuşmasında altyapı sağlayıcılardan yüksek hızlı tren projesinde eksik kalan iletişim altyapıları için de destek istedi.

"Altyapıda vizyoner hareket edilmeli"

Sektörün hızla yapılandığını ve kendi ekosistemini oluşturduğuna dikkat çeken Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Van depreminde iletişim sayesinde kurtarılan canların bilişimin önemini birkez daha ortaya koyduğunu vurgulayarak işbirlikleri için operatörlere teşekkür etti. Törende Ericsson’un Türkiye’de sabit iletişim altyapısını kuran ve ilk sabit telefon hizmetlerini de veren şirket olduğunu belirten Yıldırım, Ericsson’un da faaliyet gösterdiği altyapı konusunun geniş hareket edilmesi gereken bir konu olduğuna dikkat çekti.

Altyapı ile ilgili yönetmelikleri çıkarıp hızlı hareket edeceklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Fatih Projesi’ni biz bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye’nin her tarafına genişbant erişimini geliştirecek bir proje olarak görüyoruz. Muazzam bir ekosistem oluşturacak herkes nasibini alacak. Hem donanım hem yazılım hem de yerli üretim olarak bilişim sektörünün GSMH içindeki yerini artıracak” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun