Telekom Ağ ve Altyapı 10 EYLÜL 2015 / 11:18

Doğan TV altyapısını Huawei'ye emanet etti

İş süreçleri esnasında günden güne artan yoğun ağ trafiği ile karşı karşıya kalan Doğan TV, bu alanda hızlı ve güvenilir çözümler sunan Huawei ile işbirliğine gitti. Projeyi ve sonuçlarını, Huawei Türkiye Kurumsal Çözümler Birimi Kanal, Satış ve Pazarlama Direktörü Eren Serçe değerlendirirdi.Ağ trafiğinin yoğun olduğu kurumlarda, kullanılan özelliklerin ve servislerin hızlı ve güvenilir olması büyük önem taşıyor. Bu şartların sağlanması için, 40 ve 10 Gigabit hızlarını destekleyen, düşük gecikme süresi sağlayan bir ağ altyapısının kurulması gerekir. Doğan TV’de ağ üzerinden akan video, ağ trafiğinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Tümleşik iletişim stratejisinin bir parçası olarak dosya tabanlı video üretimi ve taşıması yapılarak, bu görüntüler masaüstü bilgisayarlarda yoğun bir şekilde işler hale getiriliyor.

Kurumda ağa bağlı cihaz sayısında yaşanan ciddi artış ve bağlanan cihaz sayısının yaklaşık 8 bine ulaşması, bağlanması mevcut ağ altyapısı üzerine aşırı yük bindiriyordu. Bunun Doğan TV’nin mevcut kullandığı yapı içinde ağ trafiğinin analizi ve kontrolünde yeni nesil ağ cihazlarıyla aşılabileceğine karar verildi ve ağ altyapısını yeni nesil ağ anahtarlarıyla yükseltme kararı alındı. Bu noktada Huawei devreye girdi.

Çözüm Önerisi

Doğan TV veri merkezinde 2 adet aktif mimaride çalışan omurga anahtarına ve 40 adet 48 portlu 10 Gigabit ToR (Top of Rack - Kabin Üstü) anahtarlama cihazına ihtiyaç duyulduğunu tespit ettik. Omurga anahtarı olarak 32 Tbps anahtarlama kapasitesine sahip Huawei CE12800 serisi anahtarlama cihazını ve kabin üstü anahtar kurulumları için 4 adet 40 Gigabit port ve 48 adet 10 Gigabit port bulunan CE6850 ağ anahtarı modelini önerdik.

Doğan TV’nin ihtiyaçlarını göz önüne alarak kullanılan Huawei anahtarların özelliklerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

• Veri merkezlerinde trafik patlaması olduğunda uygulamaların paket kaybına uğrama ihtimalini engellemek için yüksek tampon kapasitesine sahip olmaları.

• Veri merkezilerinde, gecikme süresinin az olduğu ürünlerin kullanılması gerekir. Bu sebeple işleme ve iletim hızı maksimum 3 mikro saniye gibi çok düşük gecikme değerine sahip anahtarlar kullanıldı.

• Birden fazla birbirinden bağımsız ağın, tek bir omurga anahtarı üzerinde birbirini etkilemeden çalışmasını sağlayan sanal anahtarlama özelliği sayesinde, 16 farklı omurga anahtarı gibi çalışan tek bir Huawei Omurga anahtarı kullanıldı.

• Detaylı trafik analizi yapabilmek için NetStream Protokol Desteği sağlayabiliyoruz.

• Veri merkezlerinde daha güvenilir bir yapı oluşturmak için Spanning Tree protokolü yerine tercih edilen TRILL Protokolü destekleniyor.

• Günümüzün en son anahtarlama mimarisi olan dik açılı mimari yine bu sistemde destekleniyor. Bu sayede hat kartları doğrudan anahtar sistemine oturuyor ve 32 Tbps gibi çok yüksek anahtarlama hızları mümkün hale geliyor.

• Huawei anahtarlar hücresel anahtarlama yapabiliyor. Bu sayede eşit bir şekilde trafiği dinamik olarak birden fazla anahtar sistemi arasında dağıtabiliyor.

• Veri merkezi için alınan ürünlerin 10 yıl kullanılması düşünülür. Bu sebeple alınacak anahtarların bugünden 100 Gigabit port desteğinin olmasında fayda var. Doğan TV’de kullandığımız Huawei 12800 anahtarlar da bugünden 100 Gigabit port desteğine sahip.

• Sunucular üzerinde oluşturulan sanal makinelerin anahtarlar tarafından desteklenmesi tercih edilir. Bu sayede sanal makinelere otomatik olarak anahtarlar üzerinde öncelik verilebilir ve VLAN ataması yapılabilir.

Sorunsuz Yayın İletimi

• Huawei ağ anahtarları sayesinde Doğan TV Veri Merkezi’nin ihtiyaçları karşılanarak yoğunluktan etkilenmeden çalışması sağlandı.

• Zengin içerikli dijital yayınlar artık herhangi bir yere ve herhangi bir cihaza sıkıntısız bir şekilde gönderilebiliyor.

• Ağ üzerinden akan trafik detaylı şekilde analiz ediliyor ve trafik çeşidine göre aksiyon alınabiliyor.

• Esnek bir bağlantı yapısına geçildi. Sunucuların bağlantısı 10 Gigabit hızında bakır veya fiber olarak gerçekleştirildi.

• Bütün kabin üstü anahtarların omurga anahtarına bağlantısı 40 Gigabit olarak yapıldı ve oluşabilecek darboğazların önüne geçildi.

2 adet CE12800 omurga anahtarı üzerinde kümeleme konfigürasyonu yapılarak tek bir omurga anahtarı olarak çalışması sağlandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun