Telekom Ağ ve Altyapı 15 TEMMUZ 2011 / 11:12

Deniz altından dünyayı birbirine bağlayan kablo ağını keşfedin

Yazılım geliştirici ve teknoloji yazarı Greg Mahlknecht, aylar süren bir çalışmanın ardından deniz altından kıtaları birleştiren veri ağlarının detaylı bir haritasını hazırlamış. Harita bedava ve Mahlknecht'in deyimiyle daima bedava kalacak.Dünya genelinde denizin dibinden giderek kıtaları birbirine bağlayan, ülkeleri birleştiren çok sayıda veri hattı olduğu biliniyor. Şimdiye kadar bu hatları genel olarak bir araya toplayan ve hangi hattın nereden geçtiğini gösteren, meraklıların ulaşabileceği derli toplu bir harita mevcut değildi.

Bu eksiği gören Greg Mahlknecht, oturup araştırarak bu haritayı kendi yapmaya karar vermiş. Hazırladığı haritayı adresinde bila bedel açık bir şekilde paylaşıyor. Bu haritaya bakarak hangi veri hattı nereden başlar, nerede biter, hangi ülkeler ve şehirler birbirine doğrudan bağlı, hangi kablo hattı tam olarak hangi rotayı izliyor, toplam kapasitesi ne kadar görebiliyorsunuz.

Tabii haritanın kara bağlantılarını kapsamadığını, sadece denizden giden bağlantılar üzerine odaklandığını bir kez daha hatırlatmakta fayda var. haritaya ulaşmak için http://www.cablemap.info adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun