Telekom Ağ ve Altyapı 05 TEMMUZ 2011 / 17:12

Bütün köylere GSM geliyor!

Evrensel Hizmet Fonu kapsamında 1-500 arasındaki yerleşim yerlerine GSM altyapısı götürülecek. Ayhan Sevgi'nin özel haberi.Özel telekom şirketlerinin, karlı yatırım olarak görmediği kırsal kesimlere iletişim altyapısının kurulması amacıyla oluşturulan Evrensel Hizmet Fonu’nda biriken paraların nasıl ve nerelerde kullanılacağını yönelik uzun zamandır bir tartışma yaşanıyordu. Ntvmsnbc'de yer alan haber, bu konudaki tartışmalara biraz da yanıt gibiydi.

Habere göre; nüfusu 1-500 arasındaki yerleşim yerlerinin GSM altyapısı Evrensel Hizmet Fonu kapsamında kurulacak. Bakanlar Kurulu'nun 13 Mayıs 2011 tarihli ''Bazı Hizmetlerin Evrensel Hizmet Kapsamına Alınmasına İlişkin Karar''ı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karara göre, GSM iletişim alt yapısı olmayan, kırsal kesimde bulunan, yüksek maliyet alanlarından oluşan ve nüfusu 1-500 arasında bulunan yerleşim yerlerinin iletişimini sağlamak amacıyla alt yapı kurulması ve işlettirilmesine ilişkin hizmetler, 5369 sayılı Evrensel Hizmet Kanununun 5'inci maddesinde yer alan ''Evrensel Hizmetler'' kapsamına dahil edildi.

Kararın ekinde bulunan listede bu tanıma uyan 2 bin 128 yerleşim alanına yer verildi.

'Evrensel Hizmet Fonu' lisanslı telekom firmalarının belirli miktarda katkıda bulunduğu ve fakir, düşük nüfuslu veya elverişsiz yerleşim yerlerine yatırım yaparak diğer bölgelerle arasındaki 'dijital uçurumu' azaltmayı hedefleyen bir finansman yöntemi.

Bu karar ile birlikte artık Türkiye’de telefon cihazlarının çekmediği çok az bir bölge kalmış olacak.

Peki diğer bir taraftan da aklımıza şu sorular da gelmiyor değil. 1-500 kişinin yaşadığı 2 bin 128 yerleşim birimi bulunuyor. Buralara her bir operatör için en az bir tane baz istasyonunun mu dikilmesi gerekiyor? Eğer böyle ise baz istasyonlarının kurulum ve bakımları ortak yapılabilir mi? Ne de olsa parasını devlet ödüyor. Ya da konuyu biraz daha ileri taşıyalım. Türkiye genelinde binlerce baz istasyonu yer alıyor. Her bir operatör her bölgeye kendi istasyonlarını kuruyor. Bu cihazlar ithal edildiği için de ülkenin kaynakları kullanılıyor. Acaba demin de değimiz gibi bu cihazların ülke genelinde ortak kullanılabilmesi durumunda kaynaklarımız daha az tüketilmiş olur mu?
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun